Hatszepsut  - królowa, która została faraonem

Hatszepsut - królowa, która została faraonem

Rzućcie okiem na powyższe zdjęcie. Przedstawia ono Hatszepsut, drugą kobietę faraona w historii Egiptu. Czy zauważyliście w niej coś wyjątkowego?

Może jej ciężki, olśniewający nemes (chusta uważana za jedną z koron królewskich)?

Jej skrupulatnie wysklepione brwi?

A może bujną brodę?

Zapewne większości z Was najdziwniejsza wydała się właśnie charakterystyczna długa broda, która była jednym ze znaków rozpoznawczych męskich faraonów. Dlaczego została ona ujęta również w wizerunku władczyni?

Chociaż z punktu widzenia prawa Hatszepsut mogła ubiegać się o tron i była zdecydowanie najzdolniejszym kandydatem w ówczesnym czasie przytomnie uznała, że w patriarchalnym starożytnym Egipcie większość mieszkańców nadal nie była gotowa, by z pełnym przekonaniem mówić: „jestem z nią”. Jak każdy sprawny polityk, Hatszepsut znała siłę oddziaływania skoncentrowanej kampanii medialnej na opinię publiczną. Jej mądrość nakazała jej przedstawianie swojej osoby jako męskiego faraona. Właśnie z tego powodu powstało wiele sfałszowanych obrazów i statuetek, które skutecznie wzmocniły jej status.

świątynia Deir el-Bahari

Hatszepsut bynajmniej nie posunęła się do takich działań, aby udowodnić swoją wartość. „Faraonowa” z całą pewnością nie miała problemów z niską samooceną. Silna kobieta była głównym budowniczym i odznaczała się talentem negocjatorskim. To również za jej sprawą Jezus mógł otrzymać mirrę w dniu swoich narodzin.

Pomimo że Hatszepsut podjęła próby ochrony swojego dziedzictwa, czyli tych wszystkich wspaniałości, które wyszły spod jej ręki, jej pasierb podjął próby całkowitego wymazania jej z historii Egiptu. Zrobił to zresztą dość skutecznie. Jeszcze 200 lat temu uczeni nie mieli pojęcia o tym, że Hatszepsut w ogóle istniała.

Życie pisze najlepszy scenariusz

Droga Hatszepsut do objęcia władzy była wypełniona licznymi zwrotami akcji i wymuszała zacieśnienie wielu relacji międzyludzkich. Zupełnie jak w dobrym serialu. Warto wiedzieć, że mieszkańcy starożytnego Egiptu dążyli do utrzymania czystych linii krwi. Dlatego też bardzo często dochodziło do tego, że siostra wychodziła za brata.

Hatszepsut była córką Totmesa I i jego głównej żony Ahmes. Nepotyzm nie był niczym nadzwyczajnym w czasach starożytnego Egiptu. Męscy faraonowie bardzo często mieli więcej niż jedną żonę, aby zwiększyć swoje szanse na doczekanie się męskiego potomka, który będzie kontynuował linię władzy. Totmes nie był żadnym wyjątkiem. Posiadał on wiele „drugorzędnych żon”, których głównym zadaniem było wydanie na świat syna.

Kilkorgu z tych żon się udało wypełnić swoją misję. Jedna z nich (Mutnefret) urodziła chłopca, którego potem nazwano Totmesem II. Jego imię w żadnej sposób nie ułatwiło mu jednak objęcia władzy. Droga na szczyt była skomplikowana z powodu tego, że Totmes II był synem „mniejszej żony”. Musiał on więc konkurować o tron z resztą swojego rodzeństwa.

świątynia Deir el-Bahari 2

Jaki był najlepszy sposób, żeby Totmes II zabezpieczył swoją sukcesję? Oczywiście ożenienie się z własną siostrą.

Totmes umarł, gdy Hatszepsut była jeszcze nastolatką. Dziewczyna stała się królową Egiptu w bardzo młodym wieku. Jej mąż i jednocześnie brat Totmes II był również bardzo młody i być może to było powodem tego, że rządził nieporadnie, ale na całe szczęście (dla niego) jego małżonka była znacznie zdolniejsza.

Docieramy do momentu, w którym ważną rolę zaczynają odgrywać skomplikowane prawa sukcesji. Totmes II opuścił świat w dość młodym wieku, pozostawiając po sobie małego syna o imieniu Totmes III, który stał się nowym faraonem. Chociaż nie był on dzieckiem Hatszepsut, ta przyjęła tytuł regenta, by pomóc mu w rządzeniu, ponieważ jej pasierb w dalszym ciągu uczył się czytać hieroglify.

Po kilku latach rządzenia zgodnie z obowiązującą tradycją Hatszepsut zdecydowała się na podjęcie drastycznego kroku. Kobieta miała dość pozostawania w cieniu swojego pasierba, która nadal był dzieckiem i sama ogłosiła się faraonem.

Jeden obraz jest wart więcej niż 1000 słów

Na Hatszepsut czekała cała masa nowych zadań. Jako władca musiała nie tylko zajmować się zarządzaniem królestwem starożytnego Egiptu, ale także przekonywaniem innych, że się w ogóle do tego nadaje. Machina propagandowa ruszyła więc na dobre. Wykorzystano m.in sztukę. Hatszepsut umacniała swoją rolę, przedstawiając się jako męski faraon z długą brodą. Znacznie rzadziej (ale jednak) była obrazowana w tradycyjnych strojach kobiecych.

świątynia Deir el-Bahari 3

Świątynia Hatszepsut zwana „Świątynią Milionów Lat”

Trzeba obiektywnie przyznać, że kobieta faraon rządziła Egiptem bardzo sprawnie. Czas jej panowania był wypełniony spokojem, dobrobytem i rozwojem. Wśród największych osiągnięć Hatszepsut należy wymienić przygotowanie wspaniałych projektów architektonicznych (świątynia w Deir el-Bahari - uważana za jeden z cudów starożytnego Egiptu), rozwój handlu (głównie kadzidłami, skórą lamparta i mirrą) oraz sukcesy dyplomacje (zapobiegnięcie rozpadowi Egiptu w krytycznym momencie).

Usunięta z historii

Hatszepsut zaczęła się przygotowywać do swojego pogrzebu jeszcze w czasach gdy była królową i żoną Totmesa II. Początkowo nakazała zbudować dość skromny grobowiec dla niej i jej małżonka. Po tym, jak została faraonem, postanowiła wykuć dla siebie miejsce w słynnej Dolinie Królów, tuż za świątynią w Deir el-Bahari. Zmarła władczyni pozostawiła po sobie Egipt w szczycie jego rozwoju z mnóstwem nowo utworzonych sojuszy oraz pasierbem, który szczerze jej nienawidził.

Być może było to spowodowane urażoną męską dumą. Zamiast wdzięczności za to, że jego ciotka odwaliła kawał dobrej roboty, Totmes II robił wszystko, aby na zawsze wymazać pamięć o Hatszepsut. Niszczył posągi przedstawiającą kobietę faraona i nakazał pozbyć się wszelkich obrazów przedstawiających władczynie ze świątyń i pomników, które powstały za jej sprawą.

Co było przyczyną wrogości Totmes III? Trudno tak naprawdę to stwierdzić. Może zły wpływ miało na niego przejęcie władzy przez Hatszepsut, a może chciał, aby część osiągnięć jego ciotki była przypisywana jemu. Najprostszym wytłumaczeniem jest jednak brak aprobaty dla idei, w której to kobieta rządzi wielkim Egiptem.

świątynia Deir el-Bahari 4

Bez względu na przyczyny, magiczna „gumka” Totmesa III nie zadziałała tak, jakby sobie tego życzył. Hatszepsut była na tyle płodną twórczynią, że nie sposób było zniszczyć wszystkich dowodów jej istnienia i sprawnych rządów. Uczeni odnaleźli wzmiankę o niej na jednej ze ścian Deir el-Bahari, a w późniejszym czasie archeologowie odkryli jej sarkofag.

fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

14-letni George Stinney – najmłodsza ofiara krzesła elektryczneg

14-letni George Stinney – najmłodsza ofiara krzesła elektrycznego

W przeszłości kara śmierci w Stanach Zjednoczonych nie omijała nawet dzieci. Najmłodszym skazanym w XX w. był 14-letni George Stinney. Chłopiec jest jednocześnie najmłodszą osobą straconą na krześle elektrycznym.

Co tak naprawdę wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa? [UWAGA! Dra

Co tak naprawdę wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa? [UWAGA! Drastyczne zdjęcia]

To jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic Związku Radzieckiego. Co naprawdę stało się z dziewięcioma wędrowcami fatalnej nocy?

Czarny strój jest wyrazem żałoby od początku istnienia cywilizac

Czarny strój jest wyrazem żałoby od początku istnienia cywilizacji ludzkiej

Grzebanie zmarłych towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych. Znacznie nowsze, ale nadal bardzo stare, są zachowania związane z przeżywaniem żałoby. Dlaczego w tym trudnym okresie ubieramy się na czarno?

Wojownicy Wikingów nie nosili hełmów z rogami?

Wojownicy Wikingów nie nosili hełmów z rogami?

Wikingowie i rogate hełmy lub te ze skrzydłami to doskonale znany obraz. Co, jeśli powiedzielibyśmy Wam, że jest on fałszywy i nie ma zbyt wiele wspólnego z historyczną prawdą?

Mało znane fakty o Adolfie Hitlerze

Mało znane fakty o Adolfie Hitlerze

Jeden z największych zbrodniarzy XX wieku obrósł wieloma legendami. W naszym zbiorze ciekawostek nie znajdziesz jednak mitów i niesprawdzonych teorii.

Skarby z grobowca Tutenchamona

Skarby z grobowca Tutenchamona

Skarby Tutenchamona są podziwiane od czasu ich odkrycia przez Howarda Carter 4 listopada 1922 roku. Był to pierwszy i do tej pory jedyny w historii Egiptu grób królewski, który do czasu odkrycia pozostał nietknięty.

Św. Linus, drugi papież w historii Kościoła. Kobiece głowy i pog

Św. Linus, drugi papież w historii Kościoła. Kobiece głowy i pogromy wczesnych chrześcijan

Drugi papież w historii, Linus, za swój najwyższy priorytet, przynajmniej według części relacji, uważał… kobiece włosy.

Najstarsza zachowana polska książka kucharska

Najstarsza zachowana polska książka kucharska

Najstarszą polską książką kucharską jest wydana w 1682 roku <i>„Compendium ferculorum, albo zebranie potraw”</i>. Jakie przepisy w niej znajdziemy?

Polowanie na czarownice – historia pięciu kobiet powieszonych za

Polowanie na czarownice – historia pięciu kobiet powieszonych za czary

Halloween to dobry czas na przybliżenie słynnego polowania na czarownice i jego ofiar, którymi nie były tylko kobiety. Poznajcie pięć czarownic z Salem powieszonych za uprawianie czarów.

Dr. Henry Howard Holmes  - pierwszy seryjny morderca

Dr. Henry Howard Holmes - pierwszy seryjny morderca

Herman Webster Mudgett znany bardziej jako H. H. Holmes urodził się w 1861 roku w New Hampshire. Jego rodzina była zamożna, a sam Herman był wyjątkowo inteligentnym dzieckiem zainteresowanym medycyną.

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Armia rzymska była największą i najbardziej znaną siłą bojową w starożytnym świecie.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się