Ilu królów rządziło Spartą?
W świadomości wielu z nas Sparta zakorzeniła się za sprawą świetnego filmu „300”, który był ekranizacją słynnego komiksu napisanego i narysowanego przez Franka Millera. Obok bitwy pod Termopilami Sparta jest znana przede wszystkim z surowego prawa i selekcji noworodków. Te „niedoskonałe” były uśmiercane tuż po narodzeniu. Brutalne i okrutne metody przyniosły jednak skutek w postaci armii składającej się z rosłych i sprawnych mężczyzn, którzy z powodzeniem strzegli granic swojej ojczyzny. Było to możliwe również za sprawą mądrej polityki na szczytach władzy. Jak w Sparcie wyglądał system sprawowania rządów?
Jak wiecie, ze wspomnianego już filmu, król Leonidas aktywnie uczestniczył w walce, aby ostatecznie polec wraz ze swoimi towarzyszami broni. Nie oznacza to bynajmniej, że po jego śmierci Sparta została bez władcy. Podczas gdy Ateny przeprowadzały pierwsze próby wprowadzenia demokracji jako formy rządu, rywalizujący z nimi Spartanie mieli dwóch królów. Jeden z nich mógł zostać w „domu”, podczas gdy drugi przebywał na wojennej wyprawie. To właśnie prowadzenie wojen było czymś, co wychodziło Sparcie najlepiej. Wśród Greków panowało powszechne przekonanie, że jeden spartański żołnierz był wart kilku innych.
Obaj z władców, którzy stali na czele Sparty byli dziedziczni. Oprócz dowodzenia armią sprawowali oni także część obowiązków natury religijnej. To jednak nie królowie byli najważniejsi. Dużo istotniejsze było zgromadzenie wojowniczych obywateli Sparty. To ono oficjalnie stanowiło najwyższą władzę. Na zebraniach uchwalano ustawy, które następnie stawały się obowiązującym prawem. Królowie mieli pewien wpływ na decyzje podejmowane przez zgromadzenie. Wiele do powiedzenia miała także Rada Starszych, którą z lekcji historii możecie pamiętać pod nazwą geruzja. W jej skład wchodzili obywatele, którzy ukończyli 60. rok życia.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!