Dlaczego symbolem medycyny jest wąż owinięty wokół drewnianej laski?
Obraz węża lub węży owiniętych wokół laski jest powszechnie znany w świecie medycyny. Możemy się z nim spotkać także my, chociażby na opakowaniach leków i podczas wizyty w szpitalu. Wąż mało komu kojarzy się jednak z czymś dobrym. Ukąszenie jadowitego gada może być śmiertelnym zagrożeniem dla człowieka. Dlaczego więc wąż znajduje się w symbolu graficznym zawodu lekarza? Żeby uzyskać odpowiedź na to pytanie, należy przenieść się do czasów starożytnych. Laska ma za sobą bowiem naprawdę długą historię.
Warto wiedzieć, że istnieją co trzy wersje symbolu. Skrzydlata wersja jest znana jako kaduceusz. Kij to w rzeczywistości laska, którą posiadał olimpijski bóg Hermes. W mitologii greckiej był on posłańcem bogów, który w szybkim tempie wędrował od Olimpu do niżej położonych krain zamieszkałych przez śmiertelników. Niezwykle przydatne okazały się w tym przypadku jego atrybuty. Mamy tu na myśli podróżny kapelusz ze skrzydłami oraz skrzydlate sandały, które pomagały mu szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce. Mało kto jednak wie, że Hermes był również przewodnikiem po świecie podziemnym.
Jaki związek grecki bóg miał z medycyną? Musicie widzieć, że w dawnych czasach lekarze byli zmuszeni przebywać bardzo często duże odległości, aby dotrzeć do pacjenta. Zazwyczaj podróż tą odbywali pieszo. Hermes był właśnie patronem podróżnych. Tylko najbogatsi mieli możliwość wynajęcia lekarza na stałe i zapewnienie mu mieszkania na dworze.

W jednej z innych wersji mitów Hermes miał otrzymać laską od Apolla, boga uzdrawiania. Według jeszcze innych źródeł miała być ona podarkiem od samego Zeusa. W tym drugim przypadku laska była przewiązana dwoma białymi wstążkami, które później zostały zamienione na węże. Według jednej z fantastycznych opowieści Hermes miał oddzielać laską dwa walczące gady. Gdy mu się to udało, oba węże zawinęły się wokół niej i stworzyły zrównoważoną harmonię.
Innym, wcześniejszym obrazem symbolu medycyny jest laska Asklepiosa (zwana także laską Eskulapa). Nie posiada ona skrzydeł, a wokół niej jest owinięty tylko jeden wąż. Syn Apollina i nimfy Koronis, Asklepios był greckim półbogiem medycyny. Według mitologii był on w stanie przywrócić zdrowie chorym i życie umarłym.

W jednej z wersji historii Zeus zabił Asklepiosa piorunem za zakłócenie naturalnego porządku świata poprzez ożywianie umarłych. W innej czytamy natomiast, że władca piorunów zgładził półboga za przyjęcie pieniędzy w zamian za ożywienie jednego ze zmarłych. Tak czy inaczej, po śmierci Asklepios został umieszczony przez Zeusa wśród gwiazd jako Gwiazdozbiór Wężownika.
Starożytni Grecy uważali węże za zwierzęta święte. Bardzo często gady te były wykorzystywane podczas rytuałów uzdrawiających. W ten sposób chciano uhonorować Asklepiosa. Wierzono, że jad węży był skutecznym środkiem profilaktycznym chroniącym przed wieloma chorobami. Zrzucanie skory było natomiast postrzegane jako symbol odrodzenia i odnowy. Warto o tym pamiętać, gdy następnym razem zauważycie medyczne oznaczenie z pozornie tylko złowieszczymi wężami.

źródło: Wikimedia
Warto wiedzieć, że Laska Eskulapa istniała również w rzeczywistości. Lekarze obdarzeni największym szacunkiem w XVIII wiecznej Anglii otrzymywali tą zwieńczoną rękojeścią wykonaną z najprawdziwszego złota. Powstał tylko jeden egzemplarz, który przechodził z rąk do rąk. Pierwszym posiadaczem niezwykłego przedmiotu był John Radcliffe, kolejnym Richard Mead. Drugi z lekarzy jest znany szerzej z odkrycia mechanizmów chorób zakaźnych.
Liloom - piątek, 6 grudnia 2019, godz. 23:51
Chodzi o dna
***************** - wtorek, 28 kwietnia 2020, godz. 15:53
++++++++++++++++++
Herbalista - środa, 24 czerwca 2020, godz. 11:30
Tylko ze pierwszy symbol nie jest symbolem medyków :P
Seba - poniedziałek, 7 września 2020, godz. 22:51
Em? Kaduceusz nie ma nic wspólnego z medycyną. Takie ciekawostki to sobie o kant dupy potrzeć. Kaduceusz to międzynarodowy symbol heraldyczny związany z handlem, wymianą pokojową.
Rex - poniedziałek, 16 listopada 2020, godz. 14:12
Czy ten znak medyków nie ma nic wspólnego przypadkiem z wężem miedzianym opisanym w starym testamencie, który uzdrawiał chorych?
Szarlatani - środa, 10 listopada 2021, godz. 14:38
Kaduceusz to atrubut Merkurego, boga korzyści majątkowej, handlu, ale też złodziei i oszustwa :) (polecam książkę "Szarlatani"). Komuś coś się pomyliło i tak zamiast jednego węża niektórzy używali dwóch. Nie zawsze więcej znaczy lepiej :) A może to celowe?
Waldemar - czwartek, 5 maja 2022, godz. 10:27
A swistak siedzi i zawija... Medycyna naturalna została wyparta przez BogPharme. Laska wokół której owinięte są dwa węże (żmije) sa również na wizerunku Bahometa, który trzyma ja między nogami. Symbole są BARDZO ważne dla masonów, iluminatów czy jakkolwiek nazywać satanistów, którzy dążą do przejęcia władzy nad ludzkością. Realizują swój plan, a jego elementem jest tzw. Plandemia. No ale dalej mozecie wierzyć w te bzdury o Hermesie...
Waldemar - czwartek, 5 maja 2022, godz. 10:28
BigPharme* literówka.
Zosia - środa, 15 czerwca 2022, godz. 10:18
Mi odrazu raczej skojarzył się ten wąż z historia św Starym Testamencie. Więc coś mi tu nie gra czemu tlumaczy ktoś to śmieszną mitokogia.
Indygo - poniedziałek, 2 stycznia 2023, godz. 19:11
To logiczne... Medycyna naturalna (energia Kundalini) - to samo logo tylko ze skrzydłami zostało przejęte przez medycynę, ucinając skrzydła... Ponieważ ludzie są jak samoloty, mogą w przenośni "latać" (świadomość), ale jeżdżą tymi samolotami po ziemi jak autobusy...zawadzając skrzydłami o latarnie i budynki, więc obcieli te skrzydła i mają teraz jeżdżące samoloty "autobusy". Ktoś kto lata samolotem "człowiek świadomy", gdy widzi innych... "samoloty z uciętymi skrzydłami - autobusy", naj zwyklej chce mu się płakać... Odpowiedzi szukajcie w Indiach
Sawanah - czwartek, 2 marca 2023, godz. 11:00
Dlatego wielki smok, pradawny wąż, zwany Diabłem i Szatanem, który zwodzi cały świat, został zrzucony na ziemię razem ze swoimi aniołami Obj 12:7 ta Cala medycyna oparta na chemii martwej pochodzi on szatana.