Dziurawa historia stomatologii  - wyrywanie jest dobre na wszyst

Dziurawa historia stomatologii - wyrywanie jest dobre na wszystko

Szczotkowanie zębów po każdym posiłku, regularne wizyty u dentysty w celach kontrolnych, nitkowanie i posiadanie zdrowych zębów jest nie tylko pożądane, ale i spodziewane w 2018 roku. Jednak nie zawsze tak było. Stomatologia przeszła długą drogę od swoich początków i bardzo często jest pomijana przy tworzeniu listy największych naukowych osiągnięć.

Nie ma żadnych twardych dowodów, że ludy prehistoryczne dbały o swoje uzębienie. Można mieć tylko przypuszczenia i poszlaki. Badacze stomatologii odkryli, że w zębach prehistorycznych ludzi są rowki, które do złudzenia przypominają te, które powstają w następstwie używania nici dentystycznej.

Najwcześniejsza historia leczenia problemów związanych z zębami jest datowana na 7000 rok p.n.e. W tym to czasie cywilizacja doliny Indusu przeprowadzała pierwsze próby leczenia próchnicy. Pierwszą metodą na poradzenie sobie z tym problemem było użycie wiertła łukowego, które było pradawnym prymitywnym narzędziem używanym nie tylko do leczenia zębów, ale także do obróbki drewna.

Dwa tysiące lat później, w 5000 roku p.n.e. Sumerowie uważali, że za powstawaniem wszelkich problemów dentystycznych stały… robaki. Miały one drążyć małe dziurki w zębach i chować się wewnątrz nich. Nie to było jednak największą pomyłką. Prawdopodobnie istnieli starożytni lekarze, którzy mylili nerwy z robakami i w związku z tym próbowali je wyrwać. Ból podczas takiego zabiegu musiał być niesamowity. Historia z robakami przetrwała do dziś i jest bardzo często wykorzystywana przez rodziców, którzy chcą przekonać swoje dziecko do wizyty u dentysty. Sumerowie i pozostała część ludzkości wierzyli w nią do 1700 roku (tak, przeczytałeś to prawidłowo, 1700).

Pozostańmy jeszcze na chwilę w czasach starożytnych. Jednym z pierwszych znanych profesjonalnych dentystów być Egipcjanin Hesi-Re, który żył około 3000 roku p.n.e. Na jego grobie można było odnaleźć napis głoszący „największy z tych, którzy mieli do czynienia z zębami…”.

Przenieśmy się na chwile do starożytnej Grecji. Hipokrates i Arystoteles pisali o leczeniu zębów, a także o ich ekstrakcji w celu utrzymania bólu z dala od jamy ustnej. Koncepcja wyrywania zębów za pomocą charakterystycznych kleszczyków była również wprowadzana w życie w średniowieczu z tą różnicą, że we Wiekach Średnich ekstrakcja miała leczyć wiele innych chorób.

Co ciekawe, specjaliści, którzy sięgali po kleszczyki w średniowieczu, bynajmniej nie należeli do środowiska medyków. Zęby wyrywali fryzjerzy. Przypadków tego typu dodatkowej pracy po godzinach było znacznie więcej. Na przykład średniowieczni kaci oprócz tego, że wykonywali egzekucje, zajmowali się prowadzeniem domów publicznych. Z czasem fryzjerzy-dentyści zaczęli stosować znacznie nowocześniejsze narzędzia, bardziej przystosowane do ekstrakcji. Powstały takie wynalazki jak „pelikan”, a potem „klucz dentystyczny”. Oba były prekursorami współczesnych kleszczy. Fryzjerzy nie byli pełnoetatowymi dentystami. W rzeczywistości ich praca skupiała się wyłącznie na usuwaniu wszelkich uszkodzonych zębów w celu złagodzenia bólu, a nie na działaniach profilaktycznych.

Założenia stojące za tym, co obecnie znamy pod pojęciem stomatologii, zaczęły powstawać w latach 1650-1800. Za najważniejsze z nich odpowiada XVII-wieczny, francuski lekarz Pierre Fauchard. Nazywany jest on „ojcem nowoczesnej stomatologii”. Jednym z powodów jest fakt, że wiele z procedur ustanowionych przez Faucharda jest stosowana do dziś. To on wpadł na pomysł zastosowania wypełnień oraz zdołał udowodnić, że to jedzenie cukru jest główną przyczyną powstawania próchnicy.

Od tamtego czasu historia potoczyła się już szybko. W 1840 roku otworzono pierwszą amerykańską szkołę kształcącą przyszłych dentystów. Nazwano ją Baltimore College of Dental Surgery. Tematem zainteresował się rząd, a stowarzyszenie American Dental Association wprowadziło ostateczne regulacje.

W 1873 roku powszechnie znana firma Colgate produkowała masowo pierwszą pastę do zębów (pakowano ją w słoiki), a zaledwie kilkanaście lat później, w 1885 roku HW Wadsworth wystartowała z produkcją pierwszej szczoteczki do zębów. Ta elektryczna została stworzona w 1939 roku. Za jej opracowaniem stali Szwajcarzy.

Wybieramy dentystę rodzinnego

Wybieramy dentystę rodzinnego

Rodzinne leczenie zębów u tego samego stomatologa to bardzo wygodne rozwiązanie. Zapisując siebie i dziecko na wizytę jednego dnia, zaoszczędzamy sporo cennego czasu.

Szczotkowanie zębów z użyciem pasty nie spotkało się początkowo z wielkim uznaniem. Wręcz przeciwnie. We wielu krajach ludzie pozostawali sceptyczni wobec tego pomysłu aż do czasów II wojny światowej. Cywilna ludność Stanów Zjednoczonych zaczęła myć zęby w dużej mierze za sprawą amerykańskich żołnierzy, którzy w czasie konfliktu przebywali poza granicami swojej ojczyzny i stamtąd przywieźli ideę dbania o dobry stan zdrowia jamy ustnej.

Obecnie większość z nas skupia się nie tylko na zdrowotnych aspektach. Dbamy również o to, żeby zęby ładnie się prezentowały w szerokim uśmiechu. Czasy się zmieniły!

Na zakończenie przygotowaliśmy dla Was kilka dodatkowych ciekawostek związanych z tematem:

  1. Wbrew powszechnemu przekonaniu zęby Jerzego Waszyngtona w rzeczywistości nie były zrobione z drewna. Badacze z Baltimore odkryli, że jego sztuczna szczęka zawierała zęby wykonane ze złota, kości słoniowej oraz zęby zwierząt, a nawet innych ludzi. W tym czasie bardzo często wykorzystywano zęby konia i osła do zastępowania tych utraconych przez człowieka.
  2. Jeśli bolałby Cię ząb i udałbyś się do rzymskiego lekarza Archigenesa (około 15 rok n.e.) ten przygotowałby maść na bazie prażonych dżdżownic, zmiażdżonych jaj pająka i olejku nardowego. Następnie wywierciłby otwór w zębie, wywołując silny ból i umieścił maść wewnątrz, aby go złagodzić. Przypuszczalnie medyk nie miał zbyt wielu stałych klientów.
  3. Uważa się, że starożytni Chińczycy byli pierwszymi, którzy używają szczoteczek do zębów. W niczym nie przypominały one jednak tych współcześnie znanych. Pierwszymi szczoteczkami były kawałki drewna, które się żuło.
  4. Szyna Invisalign’a – zamiennik aparatu ortodontycznego – zaprezentowano po raz pierwszy w maju 2000 roku. Ortodoncje doskonalono jednak na długo przed tym wydarzeniem. Edward H. Angle stworzył prostą klasyfikację krzywych zębów w 1899 roku. System ten jest nadal używany. Rok później Amerykanin założył pierwszą szkołę ortodoncji.
fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

14-letni George Stinney – najmłodsza ofiara krzesła elektryczneg

14-letni George Stinney – najmłodsza ofiara krzesła elektrycznego

W przeszłości kara śmierci w Stanach Zjednoczonych nie omijała nawet dzieci. Najmłodszym skazanym w XX w. był 14-letni George Stinney. Chłopiec jest jednocześnie najmłodszą osobą straconą na krześle elektrycznym.

Co tak naprawdę wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa? [UWAGA! Dra

Co tak naprawdę wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa? [UWAGA! Drastyczne zdjęcia]

To jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic Związku Radzieckiego. Co naprawdę stało się z dziewięcioma wędrowcami fatalnej nocy?

Czarny strój jest wyrazem żałoby od początku istnienia cywilizac

Czarny strój jest wyrazem żałoby od początku istnienia cywilizacji ludzkiej

Grzebanie zmarłych towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych. Znacznie nowsze, ale nadal bardzo stare, są zachowania związane z przeżywaniem żałoby. Dlaczego w tym trudnym okresie ubieramy się na czarno?

Wojownicy Wikingów nie nosili hełmów z rogami?

Wojownicy Wikingów nie nosili hełmów z rogami?

Wikingowie i rogate hełmy lub te ze skrzydłami to doskonale znany obraz. Co, jeśli powiedzielibyśmy Wam, że jest on fałszywy i nie ma zbyt wiele wspólnego z historyczną prawdą?

Mało znane fakty o Adolfie Hitlerze

Mało znane fakty o Adolfie Hitlerze

Jeden z największych zbrodniarzy XX wieku obrósł wieloma legendami. W naszym zbiorze ciekawostek nie znajdziesz jednak mitów i niesprawdzonych teorii.

Skarby z grobowca Tutenchamona

Skarby z grobowca Tutenchamona

Skarby Tutenchamona są podziwiane od czasu ich odkrycia przez Howarda Carter 4 listopada 1922 roku. Był to pierwszy i do tej pory jedyny w historii Egiptu grób królewski, który do czasu odkrycia pozostał nietknięty.

Św. Linus, drugi papież w historii Kościoła. Kobiece głowy i pog

Św. Linus, drugi papież w historii Kościoła. Kobiece głowy i pogromy wczesnych chrześcijan

Drugi papież w historii, Linus, za swój najwyższy priorytet, przynajmniej według części relacji, uważał… kobiece włosy.

Najstarsza zachowana polska książka kucharska

Najstarsza zachowana polska książka kucharska

Najstarszą polską książką kucharską jest wydana w 1682 roku <i>„Compendium ferculorum, albo zebranie potraw”</i>. Jakie przepisy w niej znajdziemy?

Polowanie na czarownice – historia pięciu kobiet powieszonych za

Polowanie na czarownice – historia pięciu kobiet powieszonych za czary

Halloween to dobry czas na przybliżenie słynnego polowania na czarownice i jego ofiar, którymi nie były tylko kobiety. Poznajcie pięć czarownic z Salem powieszonych za uprawianie czarów.

Dr. Henry Howard Holmes  - pierwszy seryjny morderca

Dr. Henry Howard Holmes - pierwszy seryjny morderca

Herman Webster Mudgett znany bardziej jako H. H. Holmes urodził się w 1861 roku w New Hampshire. Jego rodzina była zamożna, a sam Herman był wyjątkowo inteligentnym dzieckiem zainteresowanym medycyną.

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Jak wyglądało życie w armii rzymskiej?

Armia rzymska była największą i najbardziej znaną siłą bojową w starożytnym świecie.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się