Gdzie i kiedy po raz pierwszy wprowadzono czas letni?
Logika podpowiadałaby, że czas letni po raz pierwszy został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii lub Francji. W końcu to Benjamin Franklin po raz pierwszy wpadł na ten pomysł i po tym, jak nie udało mu się przekonać do swoich racji społeczeństwa USA, próbował rozgłosić swoje poglądy we Francji. Nic z tego jednak nie wyszło. Dużo lepiej poszło Anglikowi o nazwisku Willett, który zainteresował swoimi obliczeniami dotyczącymi oszczędności władze Wielkiej Brytanii. Mimo to na wprowadzenie czasu letniego w tym kraju było trzeba jeszcze trochę poczekać. Zupełnie niespodziewanie pionierami we wdrożeniu zmiany czasu zostali... Niemcy.
U naszych zachodnich sąsiadów po raz pierwszy przesunięto wskazówki o godzinę do przodu 30 kwietnia 1916 roku. Stało się to więc podczas trwania I Wojny Światowej. Powrót do czasu zimowego nastąpił 1 października 1916 roku. Wtedy to wskazówki zostały cofnięte o godzinę. Wprowadzenia czasu letniego zażądał niemiecki sztab generalny. Powodem takiej decyzji była chęć zaoszczędzenia węgla, który był używany do produkcji energii elektrycznej. Tym samym był on niezwykle cenny podczas pierwszego z globalnych konfliktowy. Niemcy wprowadzając czas letni, zrobili to także w sojuszniczych Austro-Węgrach oraz na okupowanych terenach Bałkan i Polski.
Z wprowadzeniem czasu letniego w Niemczech wiąże się tragiczne wydarzenie. Całe zajście miało miejsce podczas wyzwalania ziem polskich. Niemieckie zegarki wskazywały inny czas niż ten, który panował w Polsce. Wskutek tego wynikło nieporozumienie, którego następstwem była śmierć plutonowego Gerarda Pająkowskiego. Stało się to podczas wyzwalania zachodnich ziem polskich w 1920 roku. Wojska polskie i niemieckie były umówione na dokładną datę i godzinę zawieszenia broni. Miało to nastąpić dokładnie o godzinie 10:00. Polskie wojska wyszły punktualnie o tej godzinie, podczas gdy na zegarkach niemieckich wskazówki w dalszym ciągu pokazywały godzinę 9:00. W wyniku fatalnej pomyłki spowodowanej manipulacją czasem jeden z niemieckich żołnierzy oddał strzał, który śmiertelnie zranił ułana 18 Pułku Pomorskiego.
Czas letni w Polsce – historia wdrożenia
Polacy po raz pierwszy przesunęli wskazówki swoich zegarków w 1917 roku.Niedługo za Niemcami zmiana czasu wprowadzili również Brytyjczycy. Na jesieni zmieniano czas z letniego na zimowy, a na wiosnę z zimowego na letni. Po wojnie Wielka Brytania powróciła do stałego czasu. W 1917 roku czas letni wprowadzono także w Rosji, a rok później w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak w Niemczech, Kongres Stanów Zjednoczonych wprowadził obowiązek stosowania czasu letniego celem oszczędzania paliwa, które było niezbędne do produkcji prądu. Początkowo zmiana czasu miała obowiązywać jedynie podczas trwania wojny. Pierwsze wprowadzenie czasu letniego w czasie pokoju było możliwe dopiero od 1966 roku, kiedy to Kongres uchwalił Uniform Time Act.
Wcześniejsze informacje pozwalają ustalić, że pierwotną przyczyną, która stała za wdrożeniem czasu letniego był kryzys gospodarczy, który dotykał kraje zaangażowane w wojnę. Kraje, które wprowadzały czas letni podczas trwania I Wojny Światowej, najczęściej nie kontynuowały wydawania tego zarządzenia po jej zakończeniu. Szybki powrót gospodarki do stabilizacji był głównym powodem rezygnacji z dalszych zmian czasu.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!