W jakim wieku zapisać dziecko na treningi do szkółki piłkarskiej?
Niejeden rodzic marzy, żeby jego syn stał się w przyszłości wielkim piłkarzem. W jakim wieku chłopiec może zacząć kopać piłkę? Im szybciej dziecko zacznie grać, tym lepiej. W końcu trening czyni mistrza. Już kilkulatek powinien oswajać się z piłką nożną. Najważniejsze, żeby sam tego chciał. Nic na siłę! Jeśli dziecko wykazuje niesłabnące zainteresowanie warto przemyśleć zapisanie go do szkółki piłkarskiej.
Najlepszy czas na rozpoczęcie przygody z grą w piłkę nożną to okres pomiędzy 3 a 5 rokiem życia. Najprostszym i jednocześnie najwygodniejszym sposobem na nauczenie dziecka podstawowych umiejętności jest granie z synem lub córką (dziewczynki coraz częściej interesują się futbolem) na przydomowym podwórku. Im młodsze dziecko, tym więcej swobody powinno mu się zostawić. Oznacza to brak wprowadzania większych ograniczeń i wytycznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszego poniżej 5 roku życia. Wtedy to granie w zespole i zastosowanie się do reguł jest szczególnie trudne. Ograniczenie zasad do minimum pozwoli mu cieszyć się grą i rozwijać umiejętności w odpowiednim tempie.
Od 3 do 5 roku życia dziecko jest w stanie biegać, skakać, rzucać piłką nożną lub inną piłką, której się uczy i rozwija zmysł równowagi. Początkowo na pewno będzie miało trudności z podążaniem za piłką, szczególnie jeśli ta będzie zbyt szybko się poruszać.
Jaki rodzaj treningu powinien być wprowadzony w najmłodszych latach?
Najważniejsza, aby zacząć grać w piłkę nożną jest… sama piłka. Warto pamiętać, że ta ma różne rozmiary. Jeśli sprzęt sportowy nie będzie odpowiedniej wielkości, dziecko nie będzie w stanie kopać, podawać i dryblować w prawidłowy sposób. Rozmiar piłki powinien być dobrany na podstawie wielkości stopy. Piłka nie może być też zbyt ciężka, bo będzie trudna do kontrolowania. Używanie odpowiedniego rozmiaru pozwoli nabyć odpowiednie umiejętności, a także sprawi, że gra będzie łatwiejsza i co ważniejsze efektywniejsza.
Piłki wykorzystywanej w oficjalnych meczach, może używać dopiero piłkarz, który ma więcej niż 12 lat.
Na początek dobrze będzie nauczyć dziecko podstawy w postaci zatrzymywania wolno toczącej się piłki za pomocą stóp. Rodzic powinien podawać futbolówkę w kierunku najmłodszego i za każdym razem przypominać o instrukcji, co jakiś czas należy również pokazać, jak wykonać zaplanowane ćwiczenie.
Małe dziecko będzie miało tendencję do chwytania piłki w ręce. Ważne jest oduczenie go takiego zachowania i nauczenie grania za pomocą stóp. Dlatego też kolejną umiejętnością, jaką powinien wyrobić w sobie najmłodszy, jest powolne poruszanie się z piłką przy stopie. Ważne, aby wykorzystywana była zarówno jedna, jak i druga noga. Przyczyni się to do rozwinięcia koordynacji oraz równowagi.
Zaleca się, aby nauka zmiany kierunku piłki była na początku wprowadzana bardzo powoli.
Kiedy rodzic daje wskazówki i objaśnia ruchy, zaleca się, aby przekazywał krótkie informacje. Tłumaczenie musi trwać nie więcej niż 10 sekund. Czas trwania sesji, w ramach której dziecko ma wykonać nowe ćwiczenie to 15 minut. Jeśli po tym czasie młody piłkarz chce kontynuować grę, należy mu na to pozwolić. Po zaplanowanym treningu niech robi z piłką, co mu się podoba.
Jeśli syn lub córka nie chce wykonywać ćwiczenia, dobrze będzie odpuścić i spróbować ponownie za kilka minut, godzin lub następnego dnia. W momencie, gdy nabierze chęci, ale nie będzie w stanie prawidłowo przeprowadzić treningu, niech po prostu przyzwyczaja się do piłki. Prędzej czy później nauczy się prawidłowych zachowań.
Ciekawie o mistrzostwach świata w piłce nożnej, także tych w Rosji
Proponujemy przerwać na chwilę odliczanie czasu do pierwszego gwizdka w meczu Polska – Senegal i zapoznać się z wybranymi przez nas ciekawostkami na temat piłkarskich mistrzostw świataInnym sposobem na wprowadzanie nowych ruchów jest wyszukiwanie sesji treningowych na YouTubie. Kluczowe jest, aby były one przeznaczone dla dzieci w odpowiednim wieku. Takie filmiki powinno oglądać się razem z dzieckiem. Ma ono bowiem tendencję do naśladowania swoich rówieśników. W Internecie można poszukać również pomysłów na niestandardową grę w piłkę. Najważniejsze, żeby nauka była zabawą i dawała frajdę dziecku. Jeśli pomysł zrobienia z niego piłkarza będzie wiązał się ze zmuszaniem go do czegokolwiek, należy natychmiast zaniechać próbę kształtowania go w tym kierunku!
Innym sposobem na rozwijanie umiejętności jest zapisanie dziecka do szkółki piłkarskiej, klubu lub akademii piłkarskiej. Część z nich organizuje treningi dla dzieci poniżej 5 roku życia. Nie dość, że w takich miejscach dziecko będzie miało całą masę zabawy i będzie pracować ze specjalistami, to dodatkowo spotka się z rówieśnikami.
Liverpoolfan92 - wtorek, 21 listopada 2023, godz. 20:53
Ja swojego syna zapisałem do akademii piłkarskiej FFK SPORT - https://ffksport.pl/ zapisałem gdy miał 8 lat. Uważam, że wiek 6 lat w górę jest odpowiedni