Jakim człowiekiem był Roman Dmowski? Książki pokazują jego prawdziwe oblicze!
Polska zawdzięcza swą niepodległość ludziom odważnym, mądrym i wytrwałym w dążeniu do celu. A Roman Dmowski na pewno należał do wybitnego grona osób, które nieustannie walczyły o dobro całego kraju. Jednak nie wolno zapominać, że lista jego zasług nie skończyła się wraz z upadkiem zaborów. Był to przecież człowiek niezwykle wykształcony, mający swój pogląd na wiele spraw. Czym wyróżnił się ideolog polskiego nacjonalizmu? Warto zajrzeć do książek Romana Dmowskiego, aby poznać interesujące i ponadczasowe treści.
Kim dokładnie był Roman Dmowski? Ten tytuł przybliża jego historię!
Aby zrozumieć postać Romana Dmowskiego, należy zapoznać się z istotnymi faktami dotyczącymi jego życiorysu. Trzeba zaznaczyć, że był on jednym z założycieli Narodowej Demokracji – ruchu politycznego powstałego w XIX wieku. Endecja (od skrótu ND) twierdziła, że najważniejsze jest dobro narodu polskiego, które dałoby się wypracować dzięki współpracy z władzami rosyjskimi. Jednocześnie chciano uniknąć niepotrzebnego rozlewu krwi, opierając się przede wszystkim na pokojowych rozwiązaniach. Życie Romana Dmowskiego obfitowało również w wiele ciekawych wydarzeń – już w wieku 17 lat założył tajną organizację uczniowską o nazwie „Strażnica”. Co jeszcze można o nim napisać? Dużo szczegółów znajduje się w książce „Roman Dmowski. Człowiek, Polak, Przyjaciel” będącej zbiorem wspomnień jego znajomej, Izabelli Wolikowskiej.
Jakimi poglądami się cechował? Książki Romana Dmowskiego to skarbnica wiedzy!
Co ważne, Roman Dmowski największe zagrożenie widział ze strony niemieckiej. Ich politykę germanizacji uważał za bardzo niebezpieczną, bo mogącą skutecznie przyczynić się do drastycznego obniżenia roli narodu polskiego. Swoje spostrzeżenia Dmowski szerzej opisał w książce „Niemcy, Rosja i kwestia polska”, dlatego dobrym pomysłem jest jej nabycie. Ten manifest polityczny Narodowej Demokracji dokładnie tłumaczy obraną przez ten ruch drogę do odzyskania wolności. Tytuł charakteryzuje się też ogromną wartością historyczną.
Jak Roman Dmowski postrzegał rolę kościoła? Książka, która wszystko wyjaśnia!
Relacje łączące Romana Dmowskiego z Kościołem były bardzo niejednoznaczne, ponieważ zmieniały się na przestrzeni lat. Przez większość czasu charakteryzował się przekonaniami deistycznymi. Jego pogląd uwzględniał więc istnienie Boga, który stworzył świat i nie ingerował w dalsze losy swojego dzieła. Pod koniec życia Dmowski nawrócił się jednak na chrześcijaństwo. W swojej książce opisał zaś istotną rolę Kościoła w budowaniu silnego państwa. Autor twierdził wręcz, że religia zawsze powinna być związana z pojęciem polskości, a zasady katolicyzmu stanowią fundament dobrze funkcjonującego kraju. Tytuł, o którym mowa, to „Kościół, naród i państwo”, gdzie Roman Dmowski porusza wiele ciekawych kwestii.
Dobre sobie - środa, 22 września 2021, godz. 12:23
Roman Dmowski podziwiał Mussoliniego i Hitlera, był faszystą i antysemitą, w dodatku prorosyjskim. To największy szkodnik w XX w.