Kameleony zmieniają zabarwienie skóry nie tylko w celu ukrycia się
Najbardziej podstawowym faktem o kameleonach znanym większości z nas jest ten mówiący o jego niezwykłej możliwości zmiany koloru skóry. Według powszechnie panującego przekonania jest to mechanizm obronny, który pozwala kameleonom ukryć się przed drapieżnikami, które im zagrażają. Jest to jak najbardziej prawda, ale warto wiedzieć, że kamuflaż to niejedyny powód zmiany ubarwienia.
Na świecie istnieje ponad 150 gatunków kameleonów. Różnią się one m.in. wielkością. Największe gady osiągają rozmiary domowego kota. W zależności od miejsca występowania kameleony mają także odmienne zabarwienie skóry. Gatunki żyjące w lasach deszczowych są najczęściej zielone. Natomiast te zamieszkujące afrykańskie pustynie są w większości brązowe. Pozwala im to jeszcze lepiej zlać się z otoczeniem. Nie wszystkie gatunki są bowiem zdolne do zmiany swojego podstawowego ubarwienia.
Te, które to potrafią, używają tej zdolności nie tylko do skutecznego skrycia się przed drapieżnikiem. Do zmiany koloru dochodzi też w celu schłodzenia się lub ogrzania. W tym drugim pomaga zaciemnienie, ponieważ ciemne kolory pochłaniają więcej ciepła z otoczenia. Przybieranie różnych odcieni przydaje się również do komunikacji z innymi kameleonami. Jasne kolory pozwalają przyciągnąć inne osobniki. „Przełączanie się” pomiędzy barwami ma za zadanie także ostrzec wrogów.
Zobaczcie niezwykłą umiejętność kameleonów w akcji:
Jak dokładnie działa mechanizm zmiany kolorów? Pod zewnętrzną, przeźroczystą warstwą skóry znajdują się warstwy specjalnych komórek wypełnionych pigmentem – substancją nadającą roślinom, zwierzętom, a także ludziom kolor. Aby kameleon przybrał nowe ubarwienie, jego mózg musi wysłać wiadomość do komórek. Dopiero wtedy te stają się odpowiednio większe lub mniejsze. W ten sposób pigmenty z różnych komórek są uwalniane i mieszają się ze sobą, tworząc odmienne odcienie skóry. Na przykład kameleon stanie się fioletowy, jeśli dojdzie do wymieszania czerwonego i niebieskiego pigmentu. Panują tu takie same zasady jak w przypadku mieszania farb.
Kameleony są znane nie tylko ze swoich zdolności do sprawnego kamuflowania się. Zwierzęta te to również cierpliwi myśliwi. Gady te potrafią przez dłuższy czas siedzieć nieruchomo na gałęzi w oczekiwaniu na swój obiad. Ten jest chwytany za pomocą długiego, nawet 60-centymetrowego języka. Lepka substancja nie pozwala owadom oderwać się i uciec z zabójczej pułapki. Nie mają także na to zbyt wiele czasu. Wszystko dzieje się w ułamku sekundy.
Niektóre gatunki kameleonów (np. kameleon tygrysi) są zagrożone wyginięciem.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!