Naczynie Dewara – dlaczego jest niezbędne przy pracy z ciekłym azotem? Wyjaśniamy
Jeśli korzystasz w swojej pracy z właściwości ciekłego azotu, wiesz zapewne, że gaz ten wymaga odpowiednich warunków przechowywania i transportu. Nie każdy pojemnik się do tego nada, szczególnie biorąc pod uwagę bezpieczeństwo osoby, która musi posługiwać się azotem w tej postaci. Funkcję magazynowania i przewozu tego materiału spełnia naczynie Dewara. Dlaczego jego posiadanie jest niezbędne? Czytaj dalej i dowiedz się, czym się ono charakteryzuje.
Naczynie Dewara – co to właściwie jest?
Właściwości ciekłego azotu są użyteczne pod warunkiem przechowywania go w odpowiednim miejscu. Pojemnikiem, którego konstrukcja na to pozwala, jest naczynie Dewara. Cylindryczna forma, o dość prostej w założeniu budowie, to jedyna możliwość odizolowania ciekłego azotu od środowiska zewnętrznego, a tym samym zachowania wszystkich tak cennych właściwości tego związku chemicznego. Naczynie to zostało wynalezione w 1892 roku przez sir Jamesa Dewara, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Zbudowane jest z podwójnych ścianek, z techniczną próżnią pośrodku. Powłoki wykonane są z aluminium, ponieważ jest to jeden z lżejszych materiałów, słabo przewodzących ciepło. Obie te warstwy schodzą się u góry i zakończone są specjalnym korkiem. Naczynia Dewara charakteryzują się świetnymi właściwościami izolacyjnymi, dzięki czemu ten cenny gaz nie ulatnia się i jest w nich dobrze zabezpieczony. Rynek oferuje szeroki wybór pojemności tych pojemników. Warianty do zastosowania w mniejszych i większych przedsiębiorstwach znajdziesz nawet online, np. w e-sklepie Cryogen.
Dlaczego naczynie Dewara jest niezbędne?
Niezależnie od tego, w jakim celu wykorzystujesz ciekły azot, jego magazynowanie i użytkowanie musi być bezpieczne dla Ciebie i otoczenia. Temperatura azotu w skroplonej formie osiąga niemal -196 stopni Celsjusza, co oznacza, że bez solidnego zabezpieczenia jest w stanie zamrozić metalowe elementy i dotkliwie uszkodzić skórę. Dlatego też, poza obowiązkowym wyposażeniem w rękawice ochronne, gogle, fartuch i odpowiednią odzież, konieczne jest przechowywanie ciekłego azotu w dedykowanym do tego pojemniku. To jedyna gwarancja zachowania niskiej temperatury tego gazu, zarówno podczas magazynowania, jak i transportu. W takiej postaci wszystkie jego nieocenione właściwości zostaną zachowane. Dodatkowo naczynie Dewara pozwala na korzystanie z ciekłego azotu dłuższy czas.
Akcesoria przydatne do pracy z dewarami
Zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania z ciekłego azotu to priorytet. Poza koniecznością stosowania się do przepisów BHP i instrukcji producenta, dobrze jest zaopatrzyć się w akcesoria dodatkowe, które usprawnią pracę, a także pomogą zabezpieczyć ciało przed przypadkowym kontaktem z gazem. Przyda się zatem pompka lub lewar, które ułatwią nieco opróżnienie dewaru. Będzie to niezbędne w przypadku konieczności wyczyszczenia pojemnika. Dzięki temu z powodzeniem uda Ci się wydobyć azot z naczynia Dewara, nie ryzykując dotknięcia substancji skórą.
Bezpieczne składowanie naczyń Dewara
Przechowywanie dewarów regulują przepisy BHP. Należy zadbać o to, by nie miały kontaktu ze źródłami ciepła i gazami palnymi. Miejsca, w których są składane, powinny być odpowiednio oznaczone i wentylowane. Musisz pamiętać, że mimo swoich właściwości, ciekły azot pozostaje niebezpieczny, jeśli nie jest prawidłowo przechowywany. Dlatego też miejsce magazynowania powinno być suche i ciemne, a naczynia powinny stać pionowo. Ponadto dewary nie mogą być wykorzystywane do innych substancji niż ciekły azot.
Kk - piątek, 27 stycznia 2023, godz. 06:37
Po pierwsze to azot nie jest związkiem- jest pierwiastkiem! Po drugie : tyle słów a treści mało.