Wyjaśniamy, dlaczego materiały wybuchowe C-4 są takie plastyczne
Temat C-4 może zainteresować przede wszystkim graczy oraz miłośników filmów sensacyjnych. Grając w pierwszoosobowe strzelanki lub oglądając filmy akcji, z całą pewnością natknęliście się na sceny, w których za pomocą ładunku C-4 umieszczonego w wąskiej szczelinie wysadza się drzwi lub sejf. Materiały te są bardzo często używane przez terrorystów. Są ku temu, co najmniej trzy powody. C-4 można w bardzo łatwy sposób modelować, zapalanie odbywa się elektrycznie, a ponadto jest to jeden z najsilniejszych ładunków wybuchowych po materiałach rozszczepialnych.
Plastyczny materiał wybuchowy powstał, jak wiele innych tego typu środków, w latach 60. ubiegłego wieku. Jest ceniony głównie ze względu na swoją miękkość. Właściwość sprawia, że C-4 można nadać dowolny kształt. Wśród zalet należy wymienić także wytrzymałość oraz niezawodność. C-1, C-2, C-3 oraz C-4 zawierają w swoim składzie 80% RDX (cyklotrójmetyleneazotanamonowy – zapamiętanie tego zrobi wrażenie na znajomych :)). Pozostałe 20% stanowią substancje, które wpływają na to, że ostateczny produkt jest miękki i swobodnie daje się formować. Należą do nich plastyfikatory, woski i oleje.

Materiały wybuchowe zmiękczają mięso
Zmiękczanie mięsa to bardzo nietypowe wykorzystanie materiałów wybuchowych. Stary i kosztowny sposób zmiękczania polega na wieszaniu mięsa na kilka tygodni w zimnej piwnicyByć może interesuje Was nazewnictwo opisywanych materiałów wybuchowych. Litera C wzięła się od angielskiego composition, które oznacza „zlepek”. Oznaczenia w postaci liczb informują o różnych temperaturach, po których przekroczeniu ładunek pozostaje miękki i elastyczny. Wtedy też nie wydzielają oleju i nie dochodzi do wycieków. C-3 pozostaje miękkie do -29 stopni Celsjusza. „Trójka” wydziela ogień po przekroczeniu 49 stopni Celsjusza. C-4 nadaje się do użycia w znacznie szerszym przedziale temperatur. Materiał wybuchowy daje się formować do -57 stopni Celsjusza. C-4 zaczyna wydzielać olej dopiero po osiągnięciu temperatury 77 stopni Celsjusza.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!