Całkowite zaćmienie Księżyca w 2015 roku
28 września, dokładnie 11 minut po godzinie drugiej w nocy, swój początek będzie miało całkowite zaćmienie Księżyca. To wydarzenie to nie lada gratka dla wszystkich fanów astronomii. Również osoby na co dzień niepasjonujące się obserwacjami nieba nie powinny pozostać obojętne - nie często bowiem zdarza się zjawisko, które w całości będzie widoczne w Polsce. Ostatnie takie mogliśmy zaobserwować 4 lata temu.
Jak to się dzieje?
Jak wiemy, zarówno Księżyc, jak i Ziemia poruszają się bezustannie. Zdarzają się więc chwile, gdy razem ze Słońcem znajdują się dokładnie w jednej linii. Kiedy więc podczas pełni Księżyca Ziemia znajdzie się pomiędzy nim a Słońcem, odetnie ona dostęp promieni słonecznych do tarczy srebrnego globu. Całkowite zaćmienie Księżyca występuje wtedy, gdy cały znajduje się w cieniu naszej planety. Nie oznacza to jednak, że podczas niego srebrny glob „znika” całkowicie. Cień Ziemi ma czerwonawy kolor, nadaje mu go ziemska atmosfera i w momencie zjawiska Księżyc przybiera właśnie takie zabarwienie. Kolor całkowicie zaćmionego naturalnego satelity może być różny. Bezpośredni wpływ na to ma zapylenie atmosfery. Im jest mniejsze, tym jaśniejsze zaćmienie możemy oglądać.
Czas trwania
Faza, w której cała tarcza Księżyca znajduje się w cieniu Ziemi, może trwać maksymalnie 90 minut. Całkowite zaćmienie, na które czekamy, ma być widoczne dokładnie przez 73 minuty, od 02:11 do 3:24. Jego maksimum nastąpi dokładnie o godzinie 02:47. Oczywiście, aby tak się stało, czyli aby Księżyc całkowicie schował się w cieniu naszej planety, muszą nastąpić wcześniejsze jego fazy. Obserwuje się wtedy stopniowe nasuwanie się cienia Ziemi na tarczę Księżyca, który nabiera ciemnoczerwonego, czerwono-pomarańczowego lub brunatnego koloru.
Przesądy
Zaćmienie tego „kawalerskiego słońca” (tak naturalny satelita Ziemi bywa określany przez poetów), budziło strach i siało panikę w czasach starożytnych. Nawet egipscy kapłani, którzy potrafili przewidzieć to zjawisko, nigdy nie mieli pewności czy Księżyc powróci na rozgwieżdżone, nocne niebo. Do dziś można się spotkać z przesądami i wierzeniami, gdzie astronomiczne wydarzenie uważane jest za zły omen i zapowiedz nadejścia sił zła.
Tetrada zaćmień rozpoczęta w kwietniu 2014 roku, czyli rzadkie astronomiczne zjawisko gdzie cztery pełne zaćmienia Księżyca następują po sobie co pół roku, jest przez niektórych uważana za wypełnianie się proroctw zapisanych w Biblii. Wzmianki o Krwawym Księżycu znajdują się zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie. Nie zabrakło ich także w Dziejach Apostolskich i Apokalipsie. Amerykański pastor twierdzi, że czeka nas Armagedon w postaci wielkiej wojny, a potem ponowne przyjście zbawiciela. Duchowny opiera się między innymi na spisanych wizjach św. Jana: „Gdy otworzył pieczęć szóstą, stało się wielkie trzęsienie ziemi i słońce stało się czarne jak włosienny wór, a cały księżyc stał się jak krew” (Ap. 6,12). Co ciekawe ostatnie trzy z zarejestrowanych tetrad przypadkowo zbiegły się w czasie z ważnymi religijnymi wydarzeniami:
- rok 1493 – wygnanie Żydów przez hiszpańską inkwizycje,
- rok 1949 – utworzenie państwa Izrael,
- rok 1967 – sześciodniowa arabsko-izraelska wojna.
Co na to wszystko nauka? Astronomowie zgadzają się co do tego, że tetrada występuje rzadko, bo raz na kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Jednocześnie podkreślają, że nie jest niczym cudownym ani nadzwyczajnym. Kilka akapitów wcześniej ustaliliśmy, co jest przyczyną czerwonej barwy Księżyca.

Jak obserwować zaćmienie Księżyca?
Podziwianie spektakularnego zjawiska nieosłoniętymi oczami może uszkodzić wzrok. Zapewne spotkaliście się z takim stwierdzeniem i licznymi ostrzeżeniami. To wszystko prawda, ale dotyczy wyłącznie obserwacji zaćmienia Słońca.Zaćmienie, które będziemy mieli okazję podziwiać już 28 września, będzie ostatnim – czwartym w kolejności i zakończy rzadkie zjawisko. Wcześniejsze noce z „krwawym Księżycem” można było zaobserwować w kwietniu i październiku ubiegłego roku, a ostatnią w kwietniu roku bieżącego. Niestety nie było możliwości obserwacji z terenu Polski. Nie przegapcie więc tego całkowitego zaćmienia Srebrnego Globu, bo na kolejne będziecie musieli czekać aż do 2018!
Planujesz obserwację? Zachęcamy do wzięcia udziału w naszym wydarzeniu na Facebooku oraz zapraszania do tego swoich facebookowych znajomych!

Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!