Pistolet maszynowy Thompson

Od gangów po fronty drugiej wojny światowej - pistolet maszynowy Thompson

Pistolet maszynowy Thompson, bardziej znany jako Tommy Gun, był jedną z najbardziej rewolucyjnych konstrukcji, jaką kiedykolwiek wyprodukowano. To on pozwolił gangsterom zalać ulice Chicago alkoholem i odnosić zwycięstwa amerykańskiej armii podczas drugiej wojny światowej. Zmienił sposób strzelania na zawsze i mieścił się w futerale na skrzypce.

„Okopowa miotła”

Rusznikarz z Kentucky - John Taliaferro Thompson jako pierwszy chciał wprowadzić w życie ideę przenośnego, ręcznego pistoletu maszynowego. Pracować nad konstrukcją zaczął już w 1915 roku. Rok później 56-letni wynalazca i weteran wojny amerykańsko-hiszpańskiej założył Auto Ordnance Corporation w celu dalszego badania i rozwijania swojej koncepcji. Gdy w 1917, po eksplozji w fabryce amunicji Kingsland w stanie New Jersey spowodowanej przez niemieckich sabotażystów, USA przystąpiła do pierwszej wojny światowej, Thompson ponownie zaciągnął się do wojska i pełnił funkcję dyrektora arsenałów US Army Ordnance Corps. Widząc impas na froncie zachodnim, przewidział, że jego broń może zadziałać jak „miotła do okopów” - wystarczyłby jeden żołnierz, by w kilka sekund wymieść przeciwników z ciasnego rowu. Po wojnie Thompson wycofał się ze służby i kontynuował prace nad swoim pomysłem. Do 1920 roku opatentował pistolet maszynowy kaliber .45. Początkowo myślał nad dwoma nazwami dla swojego wynalazku - Persuader (Perswazja), a nawet Annihilator (Niszczyciel), ale w końcu zdecydował się na tytułowy pistolet maszynowy Thompson.

Twórca Tommy Guna:

Twórca Tommy Guna

(źródło: Wikipedia)

Dane techniczne i warianty

Karabin Thompsona miał swój pierwszy publiczny pokaz w 1920 roku w Ohio, gdzie zaskoczył wszystkich swą niewiarygodną siłą ognia oraz niewielkimi rozmiarami. Pierwszy przedstawiony szerszej publiczności prototyp strzelał z prędkością 1500 pocisków na minutę, co sprawiało, że był zdolny opróżnić 100-pociskowy magazynek w czasie zaledwie 4 sekund! Późniejsze wersje „wypluwały 600-700 pestek” na minutę.

Oryginalny Thompson ważył około 5 kilogramów. Mógł wystrzelić pociski kalibru .45 z pudełkowego magazynku zdolnego pomieścić 20 naboi. Podczepić pod niego można było także magazynek bębnowy. Istniały wersje z 50 i 100 nabojami. Każdy egzemplarz broni składany był ręcznie i bardzo dobrze wykończony - części drewniane były wykonane ze szlachetnych odmian drewna. Jedynym minusem konstrukcji był niewielki efektywny zasięg - niecałe 50 metrów. Produkcję seryjną modelu M1921 rozpoczęto w 1921 roku. Inne wersje, to:

  • M1927 - samopowtarzalna odmiana M1921, strzelająca wyłącznie ogniem pojedynczym;
  • M1928 - krótsza odmiana M1921, najbardziej znana wersja pistoletu maszynowego Thompsona. W latach 30. weszła na wyposażenie US Navy i Marines. W momencie wybuchu II wojny światowej wielkie zamówienia z Wielkiej Brytanii i Francji uratowały producenta przed bankructwem;
  • M1928A1 - model, który wszedł do produkcji tuż przed japońskim atakiem na Pearl Harbor. Zmiany polegały przede wszystkim na uproszczeniu konstrukcji, dzięki czemu wersja ta była znacznie tańsza w produkcji. Miała jednak też wady - korzystanie z magazynków bębnowych prowadziło do częstych zacięć;
  • M1 - jeszcze bardziej uproszczona wersja tego pistoletu maszynowego. Z lufy zniknęły charakterystyczne żebra poprawiające jej chłodzenie. Zmieniono obrys kolby. M1 mógł być zasilany wyłącznie z magazynków pudełkowych, których produkcję ograniczono do wersji 30-nabojowej. Wszedł do produkcji w lipcu 1942;
  • M1A1 - uproszczony model wersji M1. Wszedł do produkcji w grudniu 1942.

Symbol świata przestępczego

Prohibicja w Stanach Zjednoczonych, znana także jako „Szlachetny Eksperyment” trwała od 1919 do 1933 roku. W okresie tym sprzedaż, produkcja oraz transport alkoholu były zakazane na terenie całego kraju. Doprowadziło to do rozprzestrzeniania się organizacji przestępczych. Zakazany towar był obiektem podziemnego handlu. Okazuje się, że gangsterzy uwielbiali wynalazek rusznikarza z Kentucky. Tommy Gun był dostępny dla każdego mieszkańca, ale jego cena - 200$ (nowy Ford kosztował wtedy 400$) powodowała, że stać na niego było właśnie kryminalistów, którzy robili świetny biznes w czasach prohibicji.

Przy użyciu tej broni dokonano masakry w dniu św. Walentego. Rankiem 14 lutego 1929 roku wynajęci przez Ala Capone zabójcy zastrzelili sześciu członków gangu Morana. Przebrani za policjantów - ustawili siedem ofiar pod ścianą w garażu, po czym rozstrzelali (każdy został postrzelony około 14 razy). Okazuje się, że ci prawdziwi, a nie żadni „podrabiańcy” także korzystali z tej broni. Policja Chicago regularnie kupowała kolejne egzemplarze i uzbrajała w nie stróżów prawa. Za jej przykładem podążyło FBI. Agencja złożyła zamówienie, gdy większość najgroźniejszych bandziorów była już za kratkami lub nie żyła...

Wróćmy jednak do gangsterskich porachunków. Krążyły plotki, że podczas masakry wystrzelono setki pocisków, w rzeczywistości 70: 50 z magazynka bębnowego i 20 z pudełkowego. Zniszczenia i obrażenia były tak ogromne, że koroner w podstawowym raporcie napisał, iż ciała były dosłownie porozrywane przez kule. Niesamowite jest to, że jeden z członków gangu - Frank Gusenberg - przeżył wystarczająco długo, by przytomny dostać się do szpitala. Wypytywany przez policję, kto go postrzelił, odpowiedział „Nikt do mnie nie strzelał”. Kryminalista odniósł 14 ran postrzałowych, lecz okazał się wierny niepisanej zmowie milczenia, tzw. omercie.

Tommy idzie na wojnę

Snajper

Najskuteczniejszy snajper w historii wojen

Snajperzy. Sieją panikę i popłoch w szeregach wrogów. Kamuflaż zapewnia im ochronę przed ich wykryciem. Nieprzyjaciel nie wie skąd pada śmiertelny strzał. Czy wiecie, ile trafień ma na koncie najskuteczniejszy z nich?

John Thompson zmarł 21 czerwca 1940. Zaledwie kilka tygodni później rząd Stanów Zjednoczonych złożył największe zamówienie na broń w historii. Europa była już w stanie wojny, a przyłączenie się USA do konfliktu wydawało się coraz bardziej prawdopodobne. Waszyngton potrzebował dziesiątek tysięcy sztuk broni palnej dla jego rosnących na frontach oddziałów. Ostatecznie z linii montażowych zjechało ponad milion sztuk pistoletu maszynowego Thompson, by wkrótce znaleźć się na pierwszej linii frontu w Europie, Afryce Północnej i na Pacyfiku.

Obecnie oryginalny i sprawny model z 1928 kosztuje od 15 do nawet 30 tysięcy dolarów. Łącznie wyprodukowano około 1,7 mln sztuk tej broni, z czego 1 387 134 egzemplarzy uproszczonego modelu M1 używanego w czasie II wojny światowej.

Komentarze czytelników:

Przy szybkostrzelności 1500 strzałów na minutę potrzeba nie 1.5 a 4 sekund, aby opróżnić 100-pociskowy magazynek ;)

Oczywiście masz rację :) Dziękuję, za znalezienie błędu. Już poprawiamy.

Autor dobrze napisał. Potrzeba 4 sekundy na 100 pestek. Niestety minuta ma 60 sekund nie 100! By..

cyt. M1928 - krótsza odmiana M1921, zabawne, ciekawe na czym polegało owo skrócenie poza powielaniem nieautoryzowanego stwierdzenia

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Symbolem mądrości powinna być wrona  - ptak inteligentniejszy od

Symbolem mądrości powinna być wrona - ptak inteligentniejszy od sowy

O tym, że sowa jest symbolem mądrości, wie nawet przedszkolak. Wybór nie wydaje się do końca trafiony. Znacznie potężniejszym umysłem dysponuje wrona.

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Zbliżające się cieplejsze miesiące to dobry moment na zwiedzanie Polski i odkrywanie jej tajemnic. Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań znajduje się geologia, atrakcyjnym wypadem może okazać się ten do Tychowa.

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciek

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciekawostek

Starożytni Grecy wyprzedzali swoje czasy w zakresie filozofii, architektury, matematyki i literatury. Dlatego też poznawanie ich kultury i nauki jest do dziś interesujące.

Najdłuższy korek świata

Najdłuższy korek świata

W ekstremalnych przypadkach podróż może wydłużyć się nawet o kilka nieplanowanych godzin. To i tak jeszcze nic w porównaniu do najdłuższego korka świata.

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

W przeciwieństwie do noży i widelców, które musiały być tworzone od podstaw, łyżki występowały w naturze. Wystarczy wymienić, chociażby muszelki lub kamienie o odpowiednich kształtach, które mogły służyć do nabierania jedzenia.

Co przynosi szczęście w Japonii?

Co przynosi szczęście w Japonii?

W Polsce szczęście ma zapewnić złapanie się za guzik, kiedy widzimy kominiarza, w Irlandii jest to czterolistna koniczyna, a w Japonii… płacz dziecka, ale tylko pod warunkiem, że zostanie on wywołany w odpowiednich okolicznościach.

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Nasz kraj może pochwalić się najstarszą restauracją na kontynencie europejskim. Dowiedźcie się, kiedy została otwarta „Piwnica Świdnicka”, gdzie się znajduje oraz kogo goszczono w jej murach.

Zamki Joannitów w Polsce

Zamki Joannitów w Polsce

Zakon Joannitów był jednym z trzech dużych zakonów rycerskich powstałych w Królestwie Jerozolimy na fali wypraw krzyżowych.

Cienka skóra słoni afrykańskich

Cienka skóra słoni afrykańskich

Gdy weźmiemy pod uwagę rozmiar oraz ilość mięśni i tłuszczu, jaką musi „owinąć” skóra, okazuje się, że słonie afrykańskie mają zaskakująco cienką skórę, relatywnie cienką.

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

W ciągu ostatnich kilkunastu lat programy telewizyjne zajmujące się tematyką gotowania zyskały w Polsce ogromną popularność. Nie powinno więc nikogo dziwić, że powstaje i zapewne powstawać będzie ich jeszcze więcej.

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych k

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych krążków”

Obrączki ślubne to obecnie biznes przynoszący miliardowe zyski. Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych na ich produkcję przeznacza się siedemnaście ton złota.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się