Przepyszne ciekawostki o gotowaniu
W ciągu ostatnich kilkunastu lat programy telewizyjne zajmujące się tematyką gotowania zyskały w Polsce ogromną popularność. Nie powinno więc nikogo dziwić, że powstaje i zapewne powstawać będzie ich jeszcze więcej. Jak grzyby na deszczu wyrastają także gastronomiczne kanały na serwisie YouTube. Moda na wymyślanie coraz to bardziej kreatywnych połączeń smakowych jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Postanowiliśmy to wykorzystać i przygotować dla Was zbiór ciekawostek, których wspólnym tematem będzie właśnie pichcenie i wszystko, co z nim związane.
- Innowacje i nowa technologia obecne w kuchni mają za sobą długą historię. Wszystko zaczęło się jeszcze w prehistorii, kiedy to przodkowie współczesnych homo sapiens zdołali kontrolować ogień i używać lodu do gotowania. Niskie temperatury sprzyjały także dłuższemu przechowywania żywności bez obaw, że szybko się ona zepsuje.
- Postęp ma również swoje ciemne strony. Pożar, którego źródłem jest kuchenka lub inny sprzęt do gotowania zabija każdego roku około 1,5 miliona osób rocznie.
- Z historycznego punktu widzenia to kobiety były najbardziej narażone na niebezpieczeństwo związane z przygotowywaniem posiłków. Spódnice i długie rękawy przy gotowaniu na ognisku to nie najlepszy pomysł.
- Jak wiadomo, obróbka termiczna żywności to zachowanie wyłącznie ludzkie. Dowody archeologiczne wskazują, że ludzkość rozpoczęła tę praktykę zaledwie milion lat temu. Część badaczy uważa jednak, że stało się to znacznie wcześniej.
- Rewolucja przemysłowa na zawsze zmieniła sposób gotowanie i żywienia. Od czasów tego wydarzenia żywność produkowana jest masowo i standaryzowana.
- Do najczęstszych wypadków w kuchni należy bez wątpienia skaleczenie się nożem. Często dochodzi także do poparzenia.
- Grillowanie to jeden z ulubionych, letnich sposobów na spędzanie czasu w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Jedzenie przygotowane w ten sposób nie zależy jednak do najzdrowszych. Grillowana żywność może zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór. Zwęglone mięso może uszkadzać DNA, co prowadzi do inicjowania mutacji, które ostatecznie mogą okazać się zmianami nowotworowymi.
- Dlaczego tradycyjny strój szefa kuchni jest biały? Korzeni tej zasady należy szukać w 1815 roku, kiedy to szef kuchni pierwszego premiera Francji powiedział, że biel jest najbardziej higienicznym spośród wszystkich kolorów.
- Kolejną cechą charakterystyczną szefów kuchni jest ich czapka. W historii świadczyła ona nie tylko o profesjonalizmie. Jej zdobienia wskazywały także na ilość przepisów, które znał kucharz. Dla przykładu posiadacz czapki kucharskiej ze stoma plisami mógł znać sto różnych sposobów na ugotowanie jajka. O prestiżu świadczyła także wysokość czapki. Im wyższe nakrycie głowy, tym ważniejszy lub bardziej popularny był szef kuchni. Obecnie wysokość czapki mieści się w przedziale od 22 do 31 centymetrów.
- Nie jest żadną tajemnicą, że spora część ludzi nie przepada za warzywami. Są także tacy, którzy się ich… boją. Lek przed warzywami to lakanofobia. Istnieje także fobia przed gotowaniem - magejrokofobia.
- Wzrost liczby punktów z jedzeniem typu fast food sprawił, że w domach gotujemy coraz rzadziej. Zanikanie domowych obiadów (szczególnie w miastach) to zresztą niejedyne skutki. „Śmieciowe” jedzenie wpłynęło również na wzrost wskaźnika otyłości.
- W naszej kulturze jedzenie robaków kojarzy się z czymś obrzydliwym. Są jednak miejsca, w których jest to jak najbardziej normalne. Robaki mają wysoką zawartość białka, ale zjada się je nie tylko z tego powodu. Plusem jest także ich przyjemna chrupkość oraz przede wszystkim smak.
- Naczynia kuchenne pojawiły się około 24 000 lat p.n.e. Wcześniej ludzkość polegała m.in. na pofalowanych muszlach i zbiornikach pochodzenia zwierzęcego, w których przechowywano i przenoszono żywność.
- Wydawałoby się, że ostry nóż przyczynia się do powstawania większej ilości kuchennych wypadków. Nic bardziej mylnego. Więcej szkód wyrządza tępe ostrze ze względu na większą siłę, jakiej należy użyć, aby za jego pomocą pokroić produkty.
- Najstarsza zupa pochodzi z około 6000 roku p.n.e. W przepisie na nią znajdziemy takie egzotyczne składniki, jak mięso wróbla i hipopotama.
- W XVII-wiecznej Europie profesjonalnymi kucharzami byli głównie mężczyźni. Często pracowali oni nago lub w bieliźnie z powodu wysokiej temperatury, jaka panowała w nieklimatyzowanej kuchni.
- W restauracjach na terenie Azji jednym z największych przysmaków jest potrawka z mięsem ryby fugu. Gatunek ten zawiera toksynę, która jest ponad tysiąc razy mocniejsza niż cyjanek. Zostaje ona zneutralizowana przez kucharzy, którzy wiedzą jak dokonać tej sztuki. Od czasu do czasu zdarzają się jednak śmiertelne wypadki, ale częściej dotykają one mniej zamożnej grupy mieszkańców, którzy gotują rybę na własną rękę.
- Największą pozycją w światowym menu jest pieczeń z wielbłąda. Więcej o niej przeczytacie w podpiętym obok artykule.
- Według badań naukowców programy kulinarne zainspirowały widzów do tego, żeby jeść jeszcze więcej, ale już niekoniecznie do częstszego gotowania w domach. Programy tego typu zniechęcają część kucharzy amatorów do gotowania za sprawą wysokich oczekiwaniom i lękowi, że nie zdołają oni im sprostać.
- Kuchnia francuska, która co prawda nie ma startu do tej polskiej, ale nadal pozostaje jedną z najlepszych na świecie, narodziła się po Rewolucji Francuskiej. Po tym wydarzeniu kucharze, którzy pracowali dla szlachty, stali się bezrobotni, co zmotywowało ich do otwierania własnych restauracji dostępnych dla przeciętnych mieszkańców.
- W starożytnej Grecji na określenie „kucharza”, „rzeźnika” i „kapłana” było używane jedno słowo: mageiros, które dzieli swoje etymologiczne korzenie za słowem „magia”.
- Warzywa, które rosną pod ziemią (buraki, marchew, ziemniaki), powinno zacząć się gotować w zimnej wodzie. Warzywa rosnące nad ziemią (kukurydza, groszek) można wrzucić od razu do wrzątku.
L - środa, 2 września 2020, godz. 18:52
L
Ktoś - wtorek, 17 września 2024, godz. 18:41
ok