Cienka skóra słoni afrykańskich
Gdy weźmiemy pod uwagę rozmiar oraz ilość mięśni i tłuszczu, jaką musi „owinąć” skóra, okazuje się, że słonie afrykańskie mają zaskakująco cienką skórę, relatywnie cienką.
Wierzchnia pokrywa
Grubość skóry we większości miejsc na ciele słonia afrykańskiego mieści się w przedziale od 2 do 4 centymetrów.
Cała ta stosunkowo cienka skóra okrywa ogromne gabaryty słonia. Dorosłe osobniki słonia afrykańskiego ważą od 3,6 do ponad 5,5 tony. Masa ta wywiera duży nacisk na skórę zwierzęcia. W związku z tym niektóre z miejsc wymagają dodatkowego wsparcia. Przykładem jest brzuch, na którym znajdziemy plastyczny, włóknisty obszar dodatkowej podpory. Jego zadaniem jest utrzymanie wewnętrznych organów słonia na swoim miejscu.
Ze względu na ogromne napięcie wykonywanie operacji brzucha wiąże się z dużym niebezpieczeństwem. Mowa tu, chociażby o cesarskim cięciu. Po otwarciu brzucha wnętrzności dosłownie wylewałyby się i bardzo trudno byłoby z powrotem „wcisnąć” je do ciała słonia. Dlatego też, zamiast wykonywać cesarskie cięcie w podobnym miejscu, w którym robią się je u kobiet, weterynarze są zmuszeni wykonać cięcie pod odbytem słonia i z tego miejsca sięgać po dziecko. Pomimo znalezionego „obejścia” cesarskie cięcie u słonic rzadko kończą się powodzeniem.
Utrzymywanie chłodu
Słonie nie mają gruczołów potowych. Jaka jest więc ich metoda na ochłodzenie się w palącym, afrykańskim słońcu?
W przeciwieństwie do większości skóry ta wokół uszu słonia może być bardzo cienka. Mowa tu nawet o 1 milimetrze. Tak cienka warstwa pozwala krwi krążącej we wielu żyłach umiejscowionych na uszach lepiej przekazywać ciepło pochodzące z wnętrza ciała zwierzęcia do atmosfery.
Schłodzić się pomagają także zmarszczki. Oprócz tworzenia większej powierzchni przechwytują one wodę podczas kąpieli słonia i utrzymują ją na ciele dłużej, zapewniając słoniu odparowanie ciepła przez dłuższy czas.
Prędkość geparda została najdokładniej zmierzona podczas amatorskiego eksperymentu
Najbardziej pewne i jednocześnie najdokładniejsze pomiary prędkości, z jaką biega gepard, zostały przeprowadzone w 1965 rokuCo ciekawe, w przeciwieństwie do ludzi, którzy mają włosy po to, aby nas ogrzewały, włosy słonia pomagają w ochłodzeniu ciała. Dzieje się tak dlatego, że skąpe włosy słonia (około 1500 na metr kwadratowy, dla porównania na głowie człowieka znajdziemy nawet do 2 milionów włosów) są na tyle cienkie, że pomagają odprowadzać ciepło, a jednocześnie nie są wystarczająco grube, aby je zatrzymać. Owłosienie słonia zwiększa jego zdolność do utraty ciepła nawet o 23%.
Zmysł dotyku
Skóra słonia jest bardzo wrażliwa. Do tego stopnia, że zwierzę może poczuć muchy, które wylądowały na jego grzbiecie. Co zaskakujące, jest również bardzo wrażliwa na promienie słoneczne. Prowadzi to do tego, że młode słonie często cierpią z powodu oparzeń słonecznych. Załagodzić oba te problemy pomaga kąpiel błotna, do której gatunek ten pała szczególną miłością.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!