Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciekawostek
Starożytni Grecy wyprzedzali swoje czasy w zakresie filozofii, architektury, matematyki i literatury. Dlatego też poznawanie ich kultury i nauki jest do dziś interesujące. Kiedy mówimy o starożytnej Grecji mamy na myśli okres od XII do IX wieku p.n.e. i początek naszej ery. Miał on wielki wpływ na równie interesujące społeczeństwo starożytnego Rzymu.
W przeciwieństwie do stereotypów, które są powtarzane w filmach i telewizji okazuje się, że Grecja to nie tylko togi, budowanie świątyni i oddawanie czci bogom szczególnie wojny i wina. Wiele innowacji i pomysłów, które powstało tysiące lat temu, nadal odgrywa znaczną rolę w dzisiejszym życiu.
Oto kilkadziesiąt interesujących faktów dotyczących starożytnej Grecji:
- Starożytni ateńscy chłopcy rozpoczynali edukację w wieku 7 lat. W tym samym wieku ci spartańscy byli zabierani od swoich matek i szkoleni jako żołnierze. Spartańscy mężczyźni nie mogli mieszkać ze swoimi rodzinami, dopóki nie zakończyli czynnej służby wojskowej w wieku 30 lat.
- Teoria mówiąca o tym, że planety krążą wokół słońca powstała już w III wieku p.n.e. Jej autorem był grecki, starożytny astronom Arystarch z Samos.
- Wynalazca byka z brązu, Perillus z Aten, został pierwszą ofiarą swojego własnego narzędzia kaźni. Byk zwany także sycylijskim i spiżowym był pustym w środku posągiem rogatego zwierzęcia. Kiedy nieszczęśnik został zamknięty wewnątrz byka, kat rozpalał pod nim ogień. Człowiek umierał w męczarniach, a jego krzyk był potęgowany przez system rur i brzmiał jak ryk byka. Warto wiedzieć, ze według pierwotnej myśli posag miał być czymś na kształt skomplikowanego instrumentu muzycznego.
- Podobnie jak Hiszpanie z ich zwyczajową sjestą, starożytni Grecy nalegali na krótką, południową drzemkę w letnie dni. Jeden z tekstów medycznych z V wieku doradzał, że krótka drzemka około południa chroni ciało przed „wysychaniem”.
- Tradycja powitania innej osoby przez uścisk dłoni sięga co najmniej czasów starożytnej Grecji. Jedna z kolumn na Akropolu ukazuje grecką boginię małżeństwa, Herę ściskająca rękę Atenie, bogini mądrości.
- W starożytnej Grecji istniał system, w którym obywatele mogli głosować nad decyzją o wygnaniu polityka na 10 lat. Nazywano to ostracyzmem. Wykorzystywano go rzadziej jako formę kary, a częściej jako sposób na pozbycie się ludzi uważanych za zagrożenie dla demokracji lub państwa.
- W starożytnej mitologii greckiej istniał Nieznany Bóg, symbol zastępczy dla tych bogów, którzy nie byli jeszcze znani starożytnym Grekom.
- Słowo „idiota” wywodzi się ze starożytnej Grecji, ale w tamtym czasie odnosiło się do każdego, kto nie brał udziału w polityce.
- W starożytnej Grecji zrośnięte brwi były znakiem inteligencji i wielkiego piękna u kobiet. Wiele kobiet, które nie posiadały naturalnie zrośniętych brwi, używało makijażu, żeby je domalować.
- Prowadzenie wojen było niedozwolone w miesiącu poprzedzającym Igrzyska Olimpijskie. Miało to zapewnić bezpieczeństwo widzom podróżującym do Olimpii. Podczas olimpijskiego zawieszenia broni również zabronione były spory prawne i wykonywanie kary śmierci.
- Używanie czerwonej szminki było znakiem, że jesteś... „damą nocy”. Zgodnie z prawem greckim, każda kobieta, która pracowała w tym zawodzie i pojawiła się publicznie bez ust pomalowanych na ten kolor, mogła zostać ukarana za udawanie niepracującej w tym fachu.
- Kurtyzany nosiły sandały, które odciskały na ziemi słowa „podążaj za mną” podczas chodzenia.
- „Moja rada dla Ciebie brzmi: jeśli znajdziesz dobrą żonę, będziesz szczęśliwy, jeśli nie, staniesz się filozofem” – Sokrates.
- Słowo „muzyka” pochodzi od Muz, bogiń sztuki w mitologii greckiej.
- Obroże dla psów z kolcami zostały wynalezione w starożytnej Grecji. Nosiły je psy pasterskie, aby chronić swoje szyje przed ukąszeniami wilków.
- Po roku 800 p.n.e. starożytne miasto Sparta nie posiadało żadnych murów obronnych. Według jednego ze źródeł historycznych pewnego razu spartański król Agesilaos wskazał na swoich współobywateli, uzbrojonych po zęby, najpotężniejszych żołnierzy w Grecji i powiedział: „Oto mury Sparty”.
- W starożytnej Grecji rzucanie w kogoś jabłkiem było deklaracją miłości, a w niektórych przypadkach gest ten był odbierany jako propozycja małżeństwa.
- W latach 90. XX wieku, mała grupa ludzi w Grecji ożywiła religię hellenistyczną i zaczęła oddawać cześć mitologicznym bogom swoich przodków.
- Słowo „melon” było w starożytnej Grecji używane również w odniesieniu do kobiecych piersi.
- Starożytny język grecki był językiem urzędowym w Grecji aż do 1976 roku.
- Picie nierozcieńczonego wina w starożytnej Grecji było sporym faux-pas. Wystarczającym, aby scharakteryzować każdego, kto to zrobił jako pijaka i osobę, której brakowało powściągliwości i szacunku do zasad. Wino było zwykle mieszane z wodą, w stosunku 3:1. Silniejsze mieszanki były używane najczęściej podczas orgiastycznej zabawy lub wyjątkowych okazji do świętowania.
- Mit o gryfie, który był niezwykle popularny w mitologii greckiej, prawdopodobnie powstał, gdy w kopalniach złota w pobliżu starożytnej Grecji znaleziono skamieniałości czaszek Protoceratopsów. Istnieją także dowody na istnienie gryfów w mitologii egipskiej i perskiej. Historycy sugerują, że podobne skamieniałości mogły zostać odkryte na pustyni Gobi i w delcie Nilu.
- Akt użycia środkowego palca do „spławienia” kogoś za pomocą brutalnego i niegrzecznego gestu powstał właśnie w starożytnej Grecji.
- W starożytnej Grecji mężczyźni z dużymi brzuchami byli uważani za wyjątkowych przywódców.
- Starożytna demokracja grecka, która była pierwszym na świecie demokratycznym systemem, przetrwała tylko 185 lat, po czym ustąpiła miejsca tyranii.
- Niektórzy obywatele starożytnej Grecji żyli ponad 100 lat dzięki zdrowej diecie śródziemnomorskiej, aktywności fizycznej i dobremu systemowi sanitarnemu.
- W starożytnej Grecji to wątroba, a nie serce, była uważana za centrum ludzkich emocji. Dlatego też bogowie ukarali Prometeusza zesłaniem orła, który codziennie wyjadał jego wątrobę.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!