Czy znacie imiona Czterech Jeźdźców Apokalipsy

Czy znacie imiona Czterech Jeźdźców Apokalipsy?

Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta. W naszej świadomości zakorzeniły się imiona, które nie są do końca zgodne z oryginałem. Te pierwotne pojawiły się oczywiście w „Apokalipsie Świętego Jana” lub jak kto woli „Księdze Objawienia św. Jana”. Niezależnie jak ją nazwiemy, jest to ostatnia księga Nowego Testamentu. Przedstawia ona wizję Dnia Sądu Ostatecznego.

Zagłada znanego nam świata rozpoczyna się od przełamania czterech z siedmiu pieczęci zwoju, który jest nimi chroniony. Według Księgi to sam Jezus Chrystus uwalnia w ten sposób bestie, jakimi są jeźdźcy. Tradycja podaje inne imiona niż te zawarte w Piśmie Świętym, a w zasadzie jedno w nim zawarte. Apokalipsa wymienia z imienia tylko ostatniego, czwartego jeźdźca na płowym koniu – Śmierć. Pozostałe nazewnictwo jest wynikiem interpretacji opisów, którymi zostali opatrzeni. Stąd drobne różnice w imionach. Najczęściej podaje się, że byli to: Wojna, Zaraza, Głód i Śmierć.

Przedstawimy Wam teraz opisy pochodzące z ostatniej księgi Nowego Testamentu:

Jeździec Pierwszy:

„I widziałem, gdy otworzył Baranek jedną z owych pieczęci, i słyszałem jedno ze czterech zwierząt mówiące, jako głos gromu: Chodź, a patrzaj! I widziałem, a oto koń biały, a ten, który na nim siedział, miał łuk, i dano mu koronę, i wyszedł jako zwycięzca, ażeby zwyciężał”.

Jeździec pierwszy

źródło: megamitensei.wikia.com

Mówi się o tym, że może nim być Jezus Chrystus lub Antychryst. Są jednak znawcy Pisma Świętego, którzy odrzucają obie interpretacje, wskazując, że bestie na koniach pojawiają się na początku zagłady. Podczas gdy Antychryst ujawnia się już w ich pełni. Co ciekawe Jezus jest przestawiony również jako jeździec, ale pojawia się pod koniec armagedonu.

Interpretacja tego jeźdźca jest bardzo często opierana na broni, jaką dysponuje. Jak wiadomo łuk to wyposażenie skrytobójców. Śmierć z niego zadana jest gwałtowna. Brak bezpośredniego kontaktu w walce powoduje, że śmiertelna strzała jest zaskoczeniem dla ofiary. Być może jest to nawiązanie do podstępnego działania samozwańczych proroków.

Jeździec Drugi:

„A gdy otworzył wtórą pieczęć, słyszałem wtóre zwierzę mówiące: Chodź, a patrz! I wyszedł drugi koń rydzy; a temu, który na nim siedział, dano, aby odjął pokój z ziemi, a iżby jedni drugich zabijali, i dano mu miecz wielki”.

Jeździec drugi

źródło: megamitensei.wikia.com

Tutaj pole do interpretacji jest znacznie zawężone. „Odebrał pokój z ziemi; jedni drugich zabijali” to musi być WOJNA.

Jeździec Trzeci:

„A gdy otworzył trzecią pieczęć, słyszałem trzecie zwierzę mówiące: Chodź, a patrzaj! I widziałem, a oto koń wrony, a ten, co na nim siedział, miał szalę w ręce swojej. I słyszałem głos z pośrodku onych czworga zwierząt mówiący: Miarka pszenicy za grosz, a trzy miarki jęczmienia za grosz; a nie szkodź oliwie i winu”.

Jeździec trzeci

źródło: megamitensei.wikia.com

Symbol nieposkromionego pragnienia – GŁÓD.

Jeździec Czwarty:

„A gdy otworzył czwartą pieczęć, słyszałem głos czwartego zwierzęcia mówiący: Chodź, a patrzaj! I widziałem, a oto koń płowy, a tego, który siedział na nim, imię było Śmierć, a Otchłań mu towarzyszyła; i dana im jest moc nad czwartą częścią ziemi, aby zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez zwierzęta ziemskie”.

Jeździec czwarty

źródło: megamitensei.wikia.com

Imię ŚMIERĆ podane jest tu wprost.

Apokaliptyczna wizja w sztuce

Motyw czterech na koniach jest bardzo często wykorzystywany zarówno w dziełach literackich, jak i filmowych. Pojawia się również w malarstwie i w tekstach utworów muzycznych.

Świeżym przykładem jest film Horsemen – Jeźdźcy Apokalipsy. Temat biblijnej zagłady został tu sprytnie wpleciony w obraz kinowy z gatunku thriller. Film opowiada o detektywie, który usiłuje rozwiązać zagadkę morderców, którzy w swoich zbrodniach inspirują się postaciami czterech jeźdźców zagłady. Film miał swoją polską premierę 10 lipca 2009 roku. Polecamy fanom detektywistycznych zagwozdek. Oto jego zwiastun:

Jedną z najsłynniejszych rycin przedstawiających galopujący koniec świata jest ta autorstwa niemieckiego malarza Albrechta Durera. Dzieło pochodzi z końca XV wieku. W niezwykły sposób oddano w nim ruch. Możemy zauważyć, że konie są w pełnym galopie. Wskazują na to rozwiane grzywy i ofiary tratowane pod ciężarem ich kopyt. Posępności dodaje fakt, że rycina jest wykonana w czarno-białej technice.

Rycina Albrechta Durera

źródło: Wikipedia

Mamy także polski akcent. Artysta Kazik Staszewski podjął się interpretacji biblijnego motywu w utworze muzycznym zatytułowanym „Jeźdźcy”. Piosenka pochodzi z trzeciego, studyjnego albumu wydanego przez zespół Kult w 1988 roku. Do dziś jest to płyta uznawana za jedno z największych dokonać zespołu. Utwór, który nas interesuje, zaburza tradycyjną kolejność pojawiania się bestii na koniach. Na końcu czeka na nas także nieoczekiwany obrót sprawy. Okazuje się, że według artysty nie wszyscy czterej są symbolami zła. O tym jednak polecamy przekonać się samemu:

Mamy wrażenie, że nie ma dziedziny sztuki, do której nie dałoby się dopasować czterech wzbudzających grozę postaci. Stali się oni nawet bohaterami komiksu. Album „Czterej jeźdzcy apokalipsy” został narysowany przez Simona Bisleya. Człowiek znamy w komiksowym światku jako legenda, ma polskie korzenie. Scenariusz, za który odpowiada Michael Mendheim jest historią o członku Zakonu Salomona, który rusza do walki z diabelskimi siłami zagrażającymi naszemu światu. Czy uda mu się pokonać tytułowe zagrożenie? Przekonacie się, wydając około 100 złotych.

Komiks - Czterej Jeźdźcy Apokalipsy

źródło: sklep.gildia.pl

Sądzicie, że właśnie tak będzie wyglądać koniec świata?

fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

James, Lars, Kirk i Robert

Jest jescze seria gier o tym temacie (darksiders)

A może "świeżym" ????

4 jezdzcy apokalipsy: 1pycha/duma/wyniosłość 2.wojna 3.skąpstwo/wyliczanie 4.śmierć

PIERWSZY TO NADMIERNA AMBICJA -ZAWSZE MUSI ZWYCIEZAC, CZY JEST TO RELIGIJNY PRZYWODCA CZY AMBITNY POLITYK TO BEZ ZNACZENIA DRUGI TO ZBROJNY KONFLIKT - SKLOCA LUDZI ZE SOBA, CZYLI WOJNA TRZECI TO INFLACJA - ZAZWYCZAJ WYSTEPUJE GDY AMBITNI LIDERZY TOCZA KONFLIKTY ZBROJNE CZWARTY TO SMIERC - NA MASOWA SKALE GDY POWYZSZE TRZY CZYNNIKI ZAISTNIEJA CZWARTA CZESC ZIEMI ZOSTANIE IM ODDANA - TO SIE DZIEJE TERAZ W AFRYCE, I NA BLISKIM WSCHODZIE

zaraza na białym, wojna na rydzym, głód na wronym, śmierć na płowym i nie inaczej, każdy - każda to zobaczy w trakcie swego ostatniego westchnienia. Różnica taka, że jedni prędzej, a inni później. Jak amen w pacierzu. a jak nie wie kto co to amen i co to pacierz, to żadna pociecha, bo skończy swój żywot w nieświadomości.

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Symbolem mądrości powinna być wrona  - ptak inteligentniejszy od

Symbolem mądrości powinna być wrona - ptak inteligentniejszy od sowy

O tym, że sowa jest symbolem mądrości, wie nawet przedszkolak. Wybór nie wydaje się do końca trafiony. Znacznie potężniejszym umysłem dysponuje wrona.

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Zbliżające się cieplejsze miesiące to dobry moment na zwiedzanie Polski i odkrywanie jej tajemnic. Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań znajduje się geologia, atrakcyjnym wypadem może okazać się ten do Tychowa.

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciek

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciekawostek

Starożytni Grecy wyprzedzali swoje czasy w zakresie filozofii, architektury, matematyki i literatury. Dlatego też poznawanie ich kultury i nauki jest do dziś interesujące.

Najdłuższy korek świata

Najdłuższy korek świata

W ekstremalnych przypadkach podróż może wydłużyć się nawet o kilka nieplanowanych godzin. To i tak jeszcze nic w porównaniu do najdłuższego korka świata.

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

W przeciwieństwie do noży i widelców, które musiały być tworzone od podstaw, łyżki występowały w naturze. Wystarczy wymienić, chociażby muszelki lub kamienie o odpowiednich kształtach, które mogły służyć do nabierania jedzenia.

Co przynosi szczęście w Japonii?

Co przynosi szczęście w Japonii?

W Polsce szczęście ma zapewnić złapanie się za guzik, kiedy widzimy kominiarza, w Irlandii jest to czterolistna koniczyna, a w Japonii… płacz dziecka, ale tylko pod warunkiem, że zostanie on wywołany w odpowiednich okolicznościach.

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Nasz kraj może pochwalić się najstarszą restauracją na kontynencie europejskim. Dowiedźcie się, kiedy została otwarta „Piwnica Świdnicka”, gdzie się znajduje oraz kogo goszczono w jej murach.

Zamki Joannitów w Polsce

Zamki Joannitów w Polsce

Zakon Joannitów był jednym z trzech dużych zakonów rycerskich powstałych w Królestwie Jerozolimy na fali wypraw krzyżowych.

Cienka skóra słoni afrykańskich

Cienka skóra słoni afrykańskich

Gdy weźmiemy pod uwagę rozmiar oraz ilość mięśni i tłuszczu, jaką musi „owinąć” skóra, okazuje się, że słonie afrykańskie mają zaskakująco cienką skórę, relatywnie cienką.

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

W ciągu ostatnich kilkunastu lat programy telewizyjne zajmujące się tematyką gotowania zyskały w Polsce ogromną popularność. Nie powinno więc nikogo dziwić, że powstaje i zapewne powstawać będzie ich jeszcze więcej.

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych k

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych krążków”

Obrączki ślubne to obecnie biznes przynoszący miliardowe zyski. Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych na ich produkcję przeznacza się siedemnaście ton złota.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się