Czas letni i zimowy
Jak jest czas letni, to musi być i czas zimowy, prawda? Jak najbardziej. Pamiętajmy jednak, że zmiana czasu to nic innego jak wprowadzenie czasu letniego. W historii znamy tylko jeden przypadek, w którym zastosowano rozwiązanie mogące być śmiało nazwane wprowadzeniem czasu zimowego, a nie tylko powrotem do niego z czasu letniego. Całe to zamieszanie z czasem i jego zmianą jest nieco skomplikowane. Mamy nadzieje, że nasze wyjaśnienia pomogą nieco rozjaśnić pojęcie wprowadzania czasu letniego, czasu zimowego oraz wprowadzania czasu zimowego.
Zmiana na czas letni
Zacznijmy od tego, że wskazówki w naszych zegarkach przestawiamy dwa razy w roku. Po raz pierwszy robimy to w marcu, a dokładniej w ostatnią niedzielę trzeciego miesiąca w nocy z soboty na niedzielę. Wtedy to przesuwamy wskazówki o godzinę do przodu. W tym momencie wprowadzamy czas letni i o kolejnej zmianie czasu zapominamy aż do października. To właśnie w obecnym miesiącu przestawimy wskazówki naszych zegarków po raz drugi. Tym razem cofamy je jednak o godzinę, co spowoduje powrót do czasu zimowego. Oddajemy to, co zabraliśmy wcześniej i koniec końców wychodzimy na zero.
Czas zimowy
Zmiana czasu w 2017 i 2018 roku - kiedy przestawiamy zegarki?
Kiedy dokładnie przestawimy zegarki?Jak łatwo można wywnioskować to właśnie czas zimowy jest tym podstawowym. Czas letni to zjawisko przejściowe. Wszakże przyjmujemy go zaledwie dla pewnego okresu w ciągu roku, aby potem powrócić do czasu zimowego. Przyjęło się, że we wszystkich krajach, które stosują zmianę czasu, czas letni zazwyczaj wyprzedza o godzinę standardowy czas strefowy.
Wprowadzenie czasu zimowego
Ustaliliśmy już, że czas zimowy jest tym podstawowym. Dlatego też to, co się stało w Czechosłowacji na przełomie lat 1946-47 ciężko jakoś nazwać. Otóż 1 grudnia 1946, a więc w czasie gdy już obowiązywał czas zimowy, wyszło rozporządzenie władz, aby czas został przesunięty o dodatkową godzinę do tyłu w stosunku do czasu strefowego. W przypadku czasu letniego przesuwamy wskazówki w odwrotnym kierunku. Spowodowało to, że dzień zrobił się jeszcze krótszy, a ciemno zaczęło robić się już o 15.00. Cała sytuacja trwała do 23 lutego 1947 roku, kiedy to powrócono do podstawowego czasu zimowego.
Ciekawi Was przyczyna tego całego zamieszania? My także byliśmy zainteresowani. Udało nam się dotrzeć do Ustawy nr 212 o czasie zimowym i rozporządzenia rządu nr 213 o wprowadzeniu czasu zimowego. Zapisy znalazły się w Dzienniku ustaw i rozporządzeń Republiki Czechosłowackiej. Znajdziecie je poniżej. Niestety, nie zawarto w nich przyczyny wprowadzenia czasu zimowego.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!