Gdzie współcześnie obowiązuje zmiana czasu?
W czasach pierwszej wojny światowej, a więc w latach, w których pierwsze kraje wdrażały zmianę czasu, czas letni był dobrym rozwiązaniem z uwagi na kryzys gospodarczy. Gdy wojna się skończyła władze państw, które wcześniej zdecydowały się na wprowadzenie czasu letniego nie widziały sensu, aby w kolejnych latach kontynuować przesuwanie godziny. Obecnie wojny nie ma (przynajmniej tej światowej), ale pomimo tego większość europejskich krajów wciąż przesuwa wskazówki zegarów dwa razy w roku. O których krajach mowa?
Dużo szybciej niż wymienianie wszystkich, pójdzie nam podanie tych, gdzie zmiana czasu nie jest stosowana. Czas letni jest współcześnie stosowany w około siedemdziesięciu państwach na świecie. Zmiana czasu dotyczy niemal całego obszaru Europy. Na Starym Kontynencie wskazówek nie przesuwają tylko mieszkańcy Islandii, Rosji, Białorusi, Armenii, Turcji, Gruzji, Azerbejdżanu i Kazachstanu. Oznacza to, że spośród 70 krajów stosujących zmianę czasu aż 38 to kraje europejskie. Dodatkowo od 2000 roku w Unii Europejskiej wprowadzono ujednoliconą zmianę czasu. Według niej, w ostatnią niedzielę marca, dokładnie o 1.00 czasu uniwersalnego mieszkańcy Europy przestawiają wskazówki swoich zegarków o godzinę do przodu. Godzinę tę oddajemy w ostatnią niedzielę października, przestawiając zegarki o godzinie 1:00 czasu uniwersalnego.
Przyjrzyjmy się innym kontynentom. Czas na Amerykę Północna. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest wprowadzony czas letni, ale nie dotyczy on wszystkich regionów. W USA, a więc w kolebce idei zmiany czasu, postanowiono wrócić do wprowadzania czasu letniego w związku z kryzysem naftowym, który miał miejsce w 1973 roku. To właśnie w latach 70. i 80. XX wieku większość państw świata wprowadziła czas letni.
Zmiana czasu w 2017 i 2018 roku - kiedy przestawiamy zegarki?
Kiedy dokładnie przestawimy zegarki?Zupełnie inne podejście do zmiany czasu można zaobserwować w Chinach. Jak wiadomo, kraj geograficznie znajduje się aż w czterech strefach. Mimo to na terenie państwa wprowadzono jedną strefę czasową tzw. czas pekiński. Normalnie wiązałyby się z tym znaczne problemy z rozbieżnością pomiędzy czasem lokalnym i tym pekińskim. Zdołano ich jednak uniknąć, wprowadzając godziny rozpoczęcia pracy, które są dostosowane do lokalnych warunków.
Zmiana czasu nie jest i w większości przypadków nie była wprowadzana w większości krajów azjatyckich oraz afrykańskich.
Na podstawie powyższych danych widzimy, że czas letni nie jest stosowany w większości państw świata. Przypominamy, że wszystkich jest 194. Jednak już 70 krajów, które obecnie stosują zmianę czasu, wystarcza, aby ponad miliard ludzi było zmuszonych do dwukrotnego przesuwania wskazówek każdego roku.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!