Ciekawostki o blondynkach i blondynach

Ciekawostki o blondynkach i blondynach

Jasny kolor włosów to nie tylko powód do żartów, których źródłem jest krzywdzący stereotyp dotyczący rzekomo niskiego ilorazu inteligencji blondynek. Dużo ciekawsze wydają się historyczne i nie tylko fakty na temat ludzi posiadających blond włosy. Kolor ten jest nierzadko obiektem pożądania i to nie tylko panów, którzy przepadają za blondynkami i ich ikoną w postaci Marilyn Monroe. Ona sama nie była naturalną blondynką i podobnie jak spora część dzisiejszych pań farbowała swoje włosy właśnie na blond.

  1. Bazą, która decyduje o tym, jaki kolor włosów mamy jest ilość melaniny. Na kolor włosów składają się dwa jej rodzaje: 1) eumelanina i 2) feomelanina. Im więcej tej pierwszej substancji jest we włosach, tym ciemniejszą mają one barwę. Feomelanina działa w podobny sposób z takim wyjątkiem, że odpowiada za to, jak bardzo nasze włosy będą jasne, a nie ciemne. Blond włosy są wynikiem niskiego poziomu zarówno eumelaniny, jak i feomelaniny.
  2. Dla każdego blond może oznaczać coś nieco innego. Dzieje się tak z prostego powodu. Istnieją liczne odcienie tej barwy włosów. Mogą się one wahać od platynowego blondu, kiedy to włosy są niemal białe do ciemnego blondu przywodzącego na myśl barwę złota. Do najrzadszych rodzajów blondu należy blond truskawkowy oraz mieszanina włosów rudych i blondu.
  3. Blond włosy mają naturalną tendencję do przechodzenia w ciemniejszą barwę wraz z wiekiem. Osoby, które posiadają naturalne blond włosy, aż do początku procesu siwienia, należą do bardzo wąskiej grupy. Szacuje się, że jest ich zaledwie 2% w skali światowej populacji.
  4. Jean Harlow była pierwszą hollywoodzką blond seksbombą. Nie było to bynajmniej jej naturalny kolor włosów. Kobieta używała do farbowania swoich włosów mieszanki składającej się m.in. z mydlanych płatków i wybielacza. Skończyło się to tragicznie. Gwieździe wypadły wszystkie włosy i była ona zmuszona do noszenia peruki do końca swojego życia.
  5. Jean Harlow
  6. Marilyn Monroe i Jean Harlow były naturalnymi brunetkami.
  7. Obsesję na punkcie blond włosów miała także księżna Diana. „Królowa serc” wydawała około 4 tysiące funtów w ciągu roku na fryzjerów, którzy dbali o to, aby jej włosy były odpowiednio rozjaśnione.
  8. W starożytnej Grecji blond włosy były jednoznacznie kojarzone z prostytutkami. Rzymska cesarzowa Messalina była zmuszona ukrywać swoje naturalnie czarne włosy pod blond peruką każdej nocy, której udawała się do domu rozpusty.
  9. Skąd brano włosy w kolorze blond, które były przeznaczone na peruki dla modnych pań? Ich źródłem były niemieckie blondynki, które wzięto do niewoli w czasach rzymskich. Ich głowy były golone do skóry. Rzymskie zwycięstwa były więc bezpośrednio związane z dużym napływem kolejnych partii blond włosów.
  10. W dawnych czasach farbowanie włosów na blond nie należało do najprzyjemniejszych doświadczeń. W starożytnym Rzymie kobiety używały do tego celu gołębiego łajna. Nie lepiej było w renesansowej Wenecji. Tam panie starały się uzyskać jasną barwę włosów za pomocą moczu konia.
  11. Podczas trwania II wojny światowej, Niemcy odbierali dzieci polskim rodzicom celem ich germanizacji. Nasilenie zjawiska można było dostrzec szczególnie na Zamojszczyźnie. Nie odbierano jednak wszystkich dzieci. Musiały one spełniać określone cechy. Jedną z nich były jasne blond włosy.
  12. Człowiek ma na swojej głowie od 100 tysięcy do 150 tysięcy włosów. Najwięcej włosów można znaleźć na głowie blondynki. Brunetki są tuż za nimi, a na najniższym stopniu podium pod względem ilości włosów uplasowały się posiadaczki tych rudych.
  13. barbie
  14. Nie od dziś wiadomo, że najpopularniejszą lalką na świecie jest Barbie. Co jednak ciekawe, to ta posiadająca blond włosy sprzedaje się najlepiej.
  15. Chcecie szybko stać się posiadaczami bujnej i długiej brody? Blondyni nie muszą uzbrajać się w dużą dożę cierpliwości. Prosty eksperyment udowodnił, że blond brody rosną szybciej niż te składające się z ciemnych włosów.
  16. Według raportu przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia już w 2202 roku nie spotkamy na naszej planecie naturalnej blondynki. Gen, który odpowiada za jasną barwę, należy do grupy recesywnych, ale mimo to zanika. Przy obecnym poziomie kosmetologi i fryzjerstwa nie będzie to jednak żadnym problemem.
  17. Według wielu przeprowadzonych badań mężczyźni nie przepadają za blondynkami aż tak bardzo, żeby wiązać się z nimi na stałe. Okazuje się, że na bardziej „poważne” partnerki, z którymi mają zamiar spędzić całe życie, częściej wybierają brunetki. Brunetki są postrzegane przez mężczyzn jako bardziej stabilne i wiarygodniejsze niż ich jasnowłose koleżanki. Genezy takiego zachowania można dopatrywać się w starożytnej Grecji. Blondynki były tam kobietami na jedną noc.
  18. Ciekawostki o mańkutach

    Dowiedz się więcej o mańkutach! 25 ciekawostek na temat leworęczności

    Jesteś leworęczny? Świetnie się składa! Mamy dla Ciebie zbiór ciekawostek na ten temat. Osoby piszące prawą ręką również powinny się zainteresować.
  19. Już dawno potwierdzono, że nie ma żadnych dowodów na to, że istnienie różnic intelektualnych można powiązać z kolorem włosów. Jednak według powszechnej opinii i wyników ankiety blondynki są postrzegane jako mniej inteligentne kobiety niż ich koleżanki z ciemniejszymi włosami. Żarty, w których naśmiewano się z „głupiej blondynki” po raz pierwszy pojawiły się w satyrycznej sztuce Les curiosites de la Foire z 1775 roku. Przedstawiono w niej postać Rosalie Duthe, która była wyjątkowo mało inteligentną francuską kurtyzaną o blond włosach.
  20. Zauważyliście, że ludzie o jasnych blond włosach mają także jasną barwę oczu? Mowa oczywiście o naturalnych blondynkach i blondynach.
  21. Słowo „blondynka” wywodzi się z kilku możliwych źródeł. Część badaczy uważa, że pochodzi ono do średniowiecznego, łacińskiego blundus, czyli „żółty” lub od staroangielskiego słowa beblonden oznaczającego „farbowanie”.
  22. blond włosy
  23. Blondynki są zazwyczaj bardziej otwarte i żywe. Są postrzegane jako bardziej kobiece niż kobiety o innych kolorach włosów.
  24. Pod wpływem Richarda Wagnera, Elizabeth Nietzsche, siostra słynnego filozofa, wybrała całą społeczność ludzi o blond włosach i niebieskich oczy i wysyłała ją do izolowanej wsi w Paragwaju, aby zasiać ziarno nowej rasy nadludzi. Wieś ta wciąż istnieje.

Brunetki czy blondynki?

fot. pixabay.com

Komentarze czytelników:

Nie zgadzam się z 17, ponieważ jestem naturalną blondynka która ma ciemno brązowe oczy. Choć w tym podpunkicie jest trochę prawdy bo mało naturalnych blondynek ma ciemne oczy.

Ja sama mam blond włosy i niebieskie oczy, ale u mnie w rodzinie jest kilka blondynów o ciemnych oczach.

pomidor

* Wysyłając komentarz, potwierdzasz znajomość regulaminu portalu. Autor komentarza ponosi odpowiedzialność za jego treść, z kolei wydawca portalu zastrzega sobie możliwość moderacji treści i publikacji wyłącznie komentarzy najlepszych merytorycznie.

Symbolem mądrości powinna być wrona  - ptak inteligentniejszy od

Symbolem mądrości powinna być wrona - ptak inteligentniejszy od sowy

O tym, że sowa jest symbolem mądrości, wie nawet przedszkolak. Wybór nie wydaje się do końca trafiony. Znacznie potężniejszym umysłem dysponuje wrona.

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Tego głazu z Tychowa nie uniósłby sam Syzyf

Zbliżające się cieplejsze miesiące to dobry moment na zwiedzanie Polski i odkrywanie jej tajemnic. Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań znajduje się geologia, atrakcyjnym wypadem może okazać się ten do Tychowa.

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciek

Pomimo upływu lat starożytna Grecja nadal fascynuje – zbiór ciekawostek

Starożytni Grecy wyprzedzali swoje czasy w zakresie filozofii, architektury, matematyki i literatury. Dlatego też poznawanie ich kultury i nauki jest do dziś interesujące.

Najdłuższy korek świata

Najdłuższy korek świata

W ekstremalnych przypadkach podróż może wydłużyć się nawet o kilka nieplanowanych godzin. To i tak jeszcze nic w porównaniu do najdłuższego korka świata.

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

Historia łyżki – skąd się wzięła na naszych stołach?

W przeciwieństwie do noży i widelców, które musiały być tworzone od podstaw, łyżki występowały w naturze. Wystarczy wymienić, chociażby muszelki lub kamienie o odpowiednich kształtach, które mogły służyć do nabierania jedzenia.

Co przynosi szczęście w Japonii?

Co przynosi szczęście w Japonii?

W Polsce szczęście ma zapewnić złapanie się za guzik, kiedy widzimy kominiarza, w Irlandii jest to czterolistna koniczyna, a w Japonii… płacz dziecka, ale tylko pod warunkiem, że zostanie on wywołany w odpowiednich okolicznościach.

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce

Nasz kraj może pochwalić się najstarszą restauracją na kontynencie europejskim. Dowiedźcie się, kiedy została otwarta „Piwnica Świdnicka”, gdzie się znajduje oraz kogo goszczono w jej murach.

Zamki Joannitów w Polsce

Zamki Joannitów w Polsce

Zakon Joannitów był jednym z trzech dużych zakonów rycerskich powstałych w Królestwie Jerozolimy na fali wypraw krzyżowych.

Cienka skóra słoni afrykańskich

Cienka skóra słoni afrykańskich

Gdy weźmiemy pod uwagę rozmiar oraz ilość mięśni i tłuszczu, jaką musi „owinąć” skóra, okazuje się, że słonie afrykańskie mają zaskakująco cienką skórę, relatywnie cienką.

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

Przepyszne ciekawostki o gotowaniu

W ciągu ostatnich kilkunastu lat programy telewizyjne zajmujące się tematyką gotowania zyskały w Polsce ogromną popularność. Nie powinno więc nikogo dziwić, że powstaje i zapewne powstawać będzie ich jeszcze więcej.

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych k

Na którym palcu nosi się obrączkę? Poznajcie historie „złotych krążków”

Obrączki ślubne to obecnie biznes przynoszący miliardowe zyski. Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych na ich produkcję przeznacza się siedemnaście ton złota.

Polub nas na Facebooku'u
W celu ułatwienia korzystania z serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, korzystając z opcji swojej przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się, aby informacja ta nie pojawiała się ponownie.
Zgadzam się