Ciekawostki na upał – dowiedz się więcej o lecie
Jedni je kochają, drudzy nienawidzą. Lato, bo o nim mowa, ma jednak znacznie więcej zwolenników niż przeciwników. Szczególnie wśród uczniów, którzy w tym czasie mają wakacje. Dwa miesiące wolnego to coś, czego im zazdrościmy. W nieco gorszej sytuacji są osoby, które bardziej od wylegiwania się na plaży wolą zimowe szaleństwo z nartami lub deską snowboardową w roli głównej. Nawet oni powinni jednak poświęcić chwilę na zapoznanie się z wybranymi przez nas ciekawostkami dotyczącymi najgorętszej pory roku. Chociażby z tego powodu, że są one wyjątkowo interesujące.
- Słowo „lato” pochodzi od prasłowiańskiego *lěto, które można przetłumaczyć, jako „najcieplejsza pora roku”. Co ciekawe, z tego określenia wywodzi się także pojęcie „roku”. Pierwotnie liczono go od jednego do drugiego lata.
- Astronomiczne lato rozpoczęło się 21 czerwca podczas przesilenia letniego. Musicie wiedzieć, że jest to najdłuższy dzień w krajach, które leżą na półkuli północnej. Dla równowagi na półkuli południowej jest to najkrótszy dzień w ciągu wszystkich 365 dni.
- Lato jest okresem, w którym w kinach można zaobserwować wzmożoną pracę. Równie pracowicie jest w Hollywood. Wydanie hitu w okresie wakacyjno-letnim zawsze generuje największą liczbę dochodów i stanowi ogromny procent zarobionych pieniędzy w skali roku. Do tej pory 10 najsłynniejszych letnich hitów to: 1) „Szczęki”, 2) „Gwiezdne Wojny”, 3) „Park Jurajski”, 4) „Mroczny rycerz”, 5) „Poszukiwacze Zaginionej Arki”, 6) „E.T.”, 7) „Forrest Gump”, 8) „Pogromcy duchów”, 9) „Menażeria”, 10) „Terminator 2: Dzień Sądu”. Czekamy na kolejne!
- Letni upał powoduje, że żelazo, z którego skonstruowana jest słynna Wieża Eiffla znajdująca się w stolicy Francji, rozszerza się, dzięki czemu atrakcja jest wyższa o około 10 centymetrów.
- Część naukowców twierdzi, że dzieci, które przyszły na świat w jednym z letnich miesięcy, są bardziej narażone na wahania nastrojów niż ich rówieśnicy urodzeni podczas trwania zimy. To nie wszystko. U „letnich niemowląt” częściej jest diagnozowane ADHD, a w życiu dorosłym znacznie rzadziej stają się one dyrektorami. Ponieważ dzieci z lata są zazwyczaj najmłodszymi uczniami w klasie szkolnej, ich względna niedojrzałość może negatywnie wpływać na jakość ich edukacji.
- Top 5 najpopularniejszych zajęć wakacyjnych to: 1) zakupy, 2) zwiedzanie historycznych miejsc, 3) pływanie i sporty wodne, 4) spacer w parku, 5) wycieczki krajoznawcze.
- W lecie rośnie liczba samobójstw. Jako jeden z powodów takiego zjawiska badacze podają sezonowe zmiany hormonalne.
- W okolicach letniego przesilenia część chrześcijan celebruje narodziny Jana Chrzciciela, który jest znany przede wszystkim z zapowiadania przyjścia Pana oraz udzielenia chrztu Jezusowi Chrystusowi w rzece Jordan. Przypuszcza się, że Jan urodził się 6 miesięcy przed Chrystusem, którego narodzenie wierzący świętują 24 grudnia.
- Słowo „sezon” ma swoje początki w języku starofrancuskim. Sezon oznacza w nim „sianie, sadzenie” oraz „czas siewu”.
- Naukowcy badają różne dziwne rzeczy. Nie wierzycie? Jeden z eksperymentów miał na celu ustalenie ilości kłamstw w stosunku do pory roku. Wyszło, że mężczyźni kłamią podczas lata znacznie częściej, niż w innym czasie. Potrafimy to sobie wyobrazić. Sprzyjają temu kuso ubrane kobiety na plaży i w miastach oraz tzw. wakacyjne przygody.
- Wbrew powszechnym przekonaniom wskaźniki przestępczości w okresie letnim nie wzrastają. Wraz ze zmianą pór roku odnotowuje się jednak inne rodzaje przestępstw. Na przykład w lecie organy ścigania znacznie częściej spotykają się ze zgłoszeniami o skradzionym rowerze lub przedmiotach skradzionych z auta. Zimą znacznie częściej dochodzi natomiast do kradzieży aut oraz prezentów świątecznych, które zostały pozostawione w samochodzie.
- Akcja „Snu Nocy Letniej” autorstwa Williama Szekspira rozgrywa się w noc świętojańską, czyli w okresie, który elżbietańczykom kojarzył się głównie ze świętowaniem. Przesilenie letnie wiązało się z tańcami, tajemniczością oraz magią. W swojej urzekającej sztuce Szekspir uchwycił atmosferę celebrowania i zawarł niektóre z letnich rytuałów.
- Najdłuższa letnia parada osób, ubranych w strój bikini (mamy nadzieję, że były tam tylko kobiety) odbyła się 19 sierpnia 2012 roku w Chinach. Wzięło w niej udział aż 1085 osób.
- Wiele ze starożytnych cywilizacji świętowało letnie przesilenie. Na przykład starożytni Grecy celebrowali w tym czasie boga rolnictwa Kronosa, starożytni Rzymianie oddawali hołd Hestii – bogini paleniska, a starożytni Chińczycy honorowali w tym czasie kobiety i siłę znaną jako yin.
- Zapewne słyszeliście o słowiańskiej Nocy Kupały. Święto najczęściej przypada na noc z 21 na 22 czerwca, czyli na czas najkrótszej nocy w roku. Tradycją jest wtedy puszczanie wianków, które coraz częściej jest wypierane przez wysyłanie w niebo chińskich lampionów. Pierwotnie celebrowanie nie mogło się obyć także bez rytualnych skoków przez ogień.
- Już wkrótce we wielu miejscowościach w Polsce będą obchodzone dożynki, czyli święto rolników, które następuje po żniwach. Świętowanie nie oznacza bynajmniej końca ciężkiej pracy na polu. To zaledwie zakończenie jednego z cyklu prac, po którym następuje przerwa i czas na radosne obchody dożynek. Są one symbolicznym ukoronowaniem całorocznej ciężkiej pracy osób parających się rolnictwem.
- Okres letni to wylęgarnia muzycznych hitów, które walczą, aby to właśnie je najczęściej puszczano w radiu. Według znanego muzycznego magazynu Rolling Stone 10 najlepszych hitów lata to: 1) „Dancing in the Street,” Martha & The Vandellas; 2) „Summertime Blues,” Eddie Cochran; 3) „School’s Out,” Alice Cooper; 4) „California Girls,” The Beach Boys; 5) „Rockaway Beach,” The Ramones; 6) „Hot Fun in the Summertime,” Sly & the Family Stone; 7) „Summer in the City,” Lovin’ Spoonful; 8) „Vacation,” The Go-Gos; 9) „Summertime,” DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince; and 10) „Cruel Summer,” Bananarama. Chyba nikt nie spodziewał się tutaj polskich utworów.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!