Ciężki los białych kruków w przyrodzie
Białe kruki znajdziemy nie tylko w muzeach ze zbiorami starodruków. Chociaż określenie to było pierwotnie używane w odniesieniu do wyjątkowo rzadkich, a wręcz unikatowych egzemplarzy dzieł literackich, z czasem „białym krukiem” zaczęto nazywać także inne unikaty np. w obszarze motoryzacji, filatelistyki, malarstwa, jubilerstwa czy numizmatyki. W tym wszystkim bardzo często umyka nam to, że biały kruk faktycznie występuje w przyrodzie i nie byłoby to zjawisko tak bardzo rzadkie, gdyby albinosi mieli łatwiejsze życie wśród swoich czarnych braci.
Badacze już długie lata temu udokumentowali przypadki albinizmu u najróżniejszych gatunków ptactwa, nie tylko u kruków. Ornitolodzy niemal każdego roku odnotowują białego szpaka, gawrona, kawkę czy wróbla. Do ogrodów zoologicznych w Polsce napływają również relacje świadków, którzy zaobserwowali białe kosy, dzwońce i wyjątkowo jasne czyże. Z naukowego punktu widzenia, a konkretnie dla badaczy, którzy poświęcili się odkrywaniu tajemnic genetyki, albinizm jest cechą recesywną. Co to oznacza? Otóż ujawnia się ona jedynie w przypadku, gdy w swoich genach mają ją obydwoje z rodziców. W przypadku dzikich zwierząt zdarza się to stosunkowo często. Dlaczego w takim razie mało kto widział białego kruka na własne oczy?
Jednym z powodów jest fakt, że mało który kruk o białym upierzeniu dożywa dorosłości. Natura nieraz udowodniła, że jest okrutna i tak samo jest w przypadku kruków albinosów. Jeśli w gnieździe wykluje się pisklę z wadą w postaci braku pigmentu, już po kilku dniach jest zjadane przez własną matkę. Tak więc już od dnia swojego wyklucia się ptak musi mieć dużo szczęścia, aby przeżyć i dorosnąć. Nie oznacza to bynajmniej, że jeśli mu się to uda, to kończą się jego problemy. Nic z tych rzeczy.
Białe kruki są traktowane przez te czarne wyjątkowo źle i to tylko z powodu innego koloru ich piór, czyli tego, że są inne. Albinosi muszą zmagać się z samotnym życiem. Białe ptaki nigdy nie mają potomstwa, ponieważ żadna samica nie jest zainteresowana rozmnażaniem się z nimi. Ponadto spotykają się z licznymi przypadkami gnębienia ich przez czarnych braci. Właśnie z tego powodu wiele z nich żyje w ogrodach zoologicznych, gdzie są całkowicie bezpieczne i w spokoju mogą dożyc starości.

Bazyliszki istnieją naprawdę. Poznajcie je lepiej
W rzeczywistości są to jaszczurki niegroźne dla człowieka. Nie ma więc obawy, że te zabiją nas wzrokiem. Ciekawostką jest, że bazyliszki potrafią biegać po powierzchni wody.Warto wiedzieć, że według mitologi starożytnych Greków wszystkie kruki były początkowo białe. Ptaki te zajmowały się służbą Atenie, której dostarczały zarówno dobre, jak i złe wieści. Według mitu tych drugich było zdecydowanie więcej i właśnie to przyczyniło się do tego, że pióra ptaka sczerniały. To zresztą niejedyne wydarzenie w mitologi, gdzie wspomina się o krukach, także tych białych, które koniec końców stają się czarne.
Królik - sobota, 10 października 2020, godz. 17:29
Artykuł o białym kruku a na zdjęciu zwykła wrona xd
Kawka - wtorek, 26 stycznia 2021, godz. 22:02
Temat dotyczy kruków a zdjęcie jest wrony
Kruczuś - środa, 8 stycznia 2025, godz. 19:38
Artykuł o krukach, interesujący, a na zdjęciu wrona :(
Lupus - czwartek, 30 stycznia 2025, godz. 01:13
Kruk tak rzadki, że musieli wronę siwą dać bo zdjęcia nie dali rady zdobyć