21 faktów o Walentynkach. Poznaj historię święta zakochanych i inne ciekawostki
Do 14 lutego zostało jeszcze trochę czasu (w 2019 roku Walentynki wypadają w czwartek). W sam raz na to, żeby wybrać prezent, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście i zapoznać się z ciekawostkami na temat Dnia Świętego Walentego. Jak święto to wyglądało w przeszłości? Czy Walentynki to dobry biznes? Skąd wzięły się współczesne symbole dnia zakochanych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.
- W 2011 roku na terenie Iranu zakazano sprzedaży walentynkowych kartek, prezentów, maskotek i innych produktów nawiązujących do Dnia Świętego Walentego. Powodem była walka z szerząca się kulturą zachodnią.
- W Indiach i Pakistanie powszechne są protesty, na których słychać hasła określające Walentynki, jako dzień wstydu i żądzy. W państwach tych święto uważa się za czas, w którym ludzie Zachodu zaspokajają swoje „pragnienia seksualne”.
- Przed Walentynkami 14 lutego obchodzono Dzień Świstaka.
- Popularne w średniowieczu wierzenie ludowe, według którego ptaki wybierają swoich towarzyszy właśnie 14 lutego, sprawiło, że gołębie stały się popularnym symbolem przedstawianym na walentynkowych kartkach. Gołębie były poświęcone Wenus i innym bóstwom związanym z miłością. Ptaki te są znane z wybierania partnera, z którym są do końca swoich lub jego dni.
- W Japonii Walentynki były po raz pierwszy obchodzone w 1936 roku i od tamtego czasu stały się szeroko rozpowszechnione. Jednak z powodu błędu w tłumaczeniu, który został popełniony przez producenta czekolady, walentynkowe czekoladki kupują nie panowie, ale panie i ofiarują je swoim małżonkom, chłopakom lub przyjaciołom. Jest to jedyny dzień w roku, który wyjątkowo sprzyja samotnym kobietom w ujawnieniu ich uczuć do mężczyzny. Objawia się to właśnie wręczeniem podarunku w postaci czekolady. Panowie nie odwdzięczają się, aż do Białego Dnia, który jest swoisty „dniem odpowiedzi” na sygnały dawane przez panie w Dniu Świętego Walentego. Obchodzi się go 14 marca.
- Walentynkowe kartki są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają na nie rocznie około 277 milionów dolarów. Więcej kartek w USA kupuje się tylko z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
- Każdego roku na całym świecie wysyłanych jest około miliarda walentynkowych kartek. Zwyczaj ten nie jest raczej popularny w Polsce. Pamiętam za to walentynki, które uczniowie rozdawali swoim sympatiom w szkole.
- Istnieją alternatywy dla Walentynek. Należy do nich zapoczątkowany przez grupę feministek „Quirkyalone Day”. Jest on skierowany do osób, które „opierają się łączeniu w pary”. Innym alternatywnym świętem jest SAD, które przypomina ludziom, że nie muszą być w związku, aby świętować życie.
- Symbol wstążki, który tak chętnie jest używany przy okazji Dnia Świętego Walentego, wywodzi się z czasów Wieków Średnich. Rycerze, którzy mieli rywalizować w turnieju, bardzo często otrzymywali od swoich ukochanych wstążki na szczęście.
- Koronki i Walentynki to udana para. Słowo „koronka” pochodzi od łacińskiego „lace”, które oznacza „siatkę” lub „łapać w sidła”. Jedną z walentynkowych interpretacji jest użycie koronek w celu usidlenia serca mężczyzny.
- Starożytny rzymski festiwal Luperkalia („festiwal wilka”) jest uważany za jeden z pierwowzorów Walentynek. Obchodzone w dniach 13-15 lutego święto religijne skupiało się na oczyszczaniu i płodności. Każdy chłopiec losował ze specjalnej urny imię dziewczyny, którą następnie odprowadzał na festiwal. Według niektórych badaczy wybrana w drodze losowania młoda kobieta zostawała także jego seksualną partnerką przez następny rok.
- Część z najstarszych odnaleziony walentynek zawiera informację zaszyfrowaną w formie prostego rebusu.
- Do produkcji najdroższych i najbardziej złożonych kartek w czasach „złotego wieku” Walentynek używano niewielkich kawałków lustra.
- Papież Gelazjusz I oficjalnie ustanowił święto zakochanych w 500 r. n.e. Tym samym zaadaptował starożytny pogański festiwal płodności, Luperkalia, do chrześcijaństwa.
- W Niemczech 14 lutego dziewczęta sadziły cebule w doniczce i umieszczały nad nimi kartki z imionami chłopców. Wierzono, że dziewczyna poślubi młodzieńca, którego imię było nad cebulą, która pierwsza zaczęła wzrastać.
- W 1969 roku papież Paweł VI usunął Walentynki z rzymskiego kalendarza świąt. Pomimo tego, jego obchodzenie jest nadal dozwolone.
- Serca w kolorze czerwonym są wszechobecnym walentynkowym symbolem. Czerwony jest tradycyjnie kojarzony z kolorem krwi. Dawni ludzie sądzili, że serce, które pompuje krew, jest częścią ciała, w której odczuwa się miłość. W rzeczywistości już starożytni Egipcjanie podawali tę myśl w wątpliwość. Co prawda, kiedy mumifikowali swoich zmarłym, usuwali wszystkie organy oprócz serca, ale według ich wierzeń było ono jedyną częścią ciała niezbędną do podróży przez wieczność.
- Prawdopodobnie pierwsza walentynkowa kartka została wysłana w lutym 1415 roku przez anglosaskiego księcia Karola Orleańskiego z dynastii Walezjuszy. Stało się to po bitwie pod Azincourt. List miłosny został zaadresowany do jego żony. Obecnie walentynkę, którą wysłano z celi więziennej Tower of London, można oglądać w Muzeum Brytyjskim.
- Jednym z najpopularniejszych prezentów walentynkowych obok czekoladek są kwiaty. Należy wiedzieć, że różne kolory i rodzaje mają swoje znaczenie. Czerwona róża oznacza miłość, żółta i różowa symbolizuje przyjaźń. Czerwone goździki wyrażają podziw, a białe czyste uczucie. Miłość, tak samo, jak czerwone róże, symbolizują także chryzantemy w tym kolorze. Pomimo tego proponujemy nie wręczać ich swojej ukochanej (kwiaty te w Polsce bardzo często znajdują się na grobach). Dużo lepszym pomysłem będzie podarowanie niezapominajek (prawdziwa miłość), pierwiosnków (młoda miłość) lub ostróżek (otwarte serce).
- Pierwsze pudełko czekoladek przygotowanych specjalnie z okazji Walentynek stworzył Richard Cadbury w drugiej połowie XIX wieku.
- Szekspir wspomina o Dniu Świętego Walentego w „Śnie Nocy Letniej” i w „Hamlecie”.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!