Kiedy po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki?
Coraz większymi krokami zbliża się bardzo ważna data. Dzień Matki, bo o nim mowa, od lat jest niezmiennie obchodzony w Polsce 26 maja. Czy zawsze tak było? Na te i inne interesujące pytania odpowiemy, przybliżając historię święta.
Kult matki i płodności jest znany ludzkości od jej najwcześniejszych początków. Świadczą o tym, chociażby figurki ciężarnych kobiet, które bardzo często były obiektem wielkiej czci we wielu pierwotnych kulturach. Skarby te do dziś są odkrywane podczas prac archeologicznych. Przejdźmy jednak do bardziej cywilizowanych czasów.
Genezy święta wszystkich matek można doszukiwać się już w czasach starożytnych Rzymian i Greków. Mieszkańcy tych regionów otaczali szczególnym uwielbieniem matki-boginie. Wymienić tu wystarczy, chociażby mitologiczną Reję i Kybelę. W przypadku Rzymian kult matki jako bogini zaczął zanikać wraz z przyjęciem chrześcijaństwa, które jak wiadomo jest religią monoteistyczną.
Jeśli w historii mielibyśmy wskazać wydarzenie, które najbardziej przypomina współczesne obchody Dnia Matki, z pewnością byłyby to „niedziele u matki”. Tradycja ta była wczesnochrześcijańskim świętem w Wielkiej Brytanii i innych częściach Europy. Przypadało ono na czwartą niedzielę Wielkiego Postu i pierwotnie było postrzegane jako czas, kiedy wierni wracali do swojego „macierzystego kościoła” – kościoła w pobliżu domu – na specjalne nabożeństwo. Z biegiem czasu niedziela u matki przeistoczyła się w święto o świeckim charakterze. W tym dniu dzieci obdarowywały swoje mamy kwiatami i innymi podarunkami. Miały być one dowodem szacunku i wyrazem podziękowania za trud włożony w wychowanie.
Istnieją dowody, które jasno wskazują, że Dzień Matki był obchodzony w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym. Co ciekawe, data święta była wtedy ruchoma. I tak w 1934 roku mamy celebrowały 13 maja, a pięć lat później 7 maja. Organizacją obchodów i ustaleniem ich daty zajmowały się w tamtym czasie Polski Czerwony Krzyż. Dalsze koleje losu w tym okupacja niemiecka sprawiła, że w Generalnym Gubernatorstwie świętowano Muttertag, który obchodzono na terenie całej III Rzeszy. Dzień ten był szczególnie ważny w kalendarzu okupanta.
Jak wszyscy wiemy, obecnie Dzień Matki w naszym kraju jest celebrowany 26 maja. Data ta przyjęła się w zasadzie tylko w Polsce. Większość krajów obchodzi Dzień Matki w drugą niedzielę maja. Jest tak m.in. w Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Czechach, Finlandii, Grecji, Włochach, Japonii, Niemczech, Turcji i USA. W Korei Południowej 8 maja jest Dniem Rodziców. Typowego Dnia Matki nie ma także w Mongolii. 1 czerwca celebruje się tam łączone święto matki i dziecka.
W dzisiejszych czasach Dzień Matki został w znaczącym stopniu skomercjalizowany, a tym samym spłycony do wydarzenia, podczas którego wręczamy swoim mamom prezenty. Najczęściej są to kwiaty i słodycze. Z sytuacją tą walczyła Anna Jarvis, która stworzyła święto matki w 1908 roku. Sześć lat później stało się ono oficjalnym świętem w Stanach Zjednoczonych. Jarvis widząc to, jaki kształt Dzień Matki przybrał na przestrzeni lat, podjęła starania, aby całkowicie wymazać je z kalendarza.
Jeśli Wam także nie podoba się wysoki stopień komercjalizacji tak ważnego wydarzenia, być może lepszym rozwiązaniem niż kupowanie prezentów będzie stworzenie ich własnoręcznie, spędzenie całego dnia z mamą (jeśli mieszkacie gdzieś dalej) lub wyręczenie jej w codziennych obowiązkach.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!