Czy piwo to alkohol? W Rosji rozstrzygnięto tę kwestię dopiero w 2013 roku
Piwo to według wielu alkoholików pierwszy stopień do uzależnienia od alkoholu. Co prawda nie masz się czym martwić, jeśli pozwalasz sobie na wypicie jednego lub dwóch, co kilka dni, ale jeśli sięgasz po piwo codziennie i nie kończy się na jednym, może być to zachowanie alarmujące i to nawet jeśli nie sięgasz po inne, mocniejsze trunki.
W świadomości wielu Polaków piwo to dobry napój na ugaszenie pragnienia i sposób na ochłodzenie się w upalne dni. Nie wszyscy, pomimo wielu kampanii uświadamiających, uważają je jednak za alkohol. Przecież „browar” ma zaledwie kilka procent i na jego reklamy można bez trudu natrafić w telewizji i to nawet w godzinach, w których z TV korzystają dzieci. Dla najbardziej odważnych piwo stanowi popitkę do wódki. Za praktyki tego typu najczęściej płaci się fatalnym samopoczuciem na drugi dzień lub problemami żołądkowymi jeszcze tego samego dnia.
Podobnym myśleniem, jak Polacy kierują się Rosjanie. W końcu według stereotypów to najbardziej rozpity naród świata. Co ciekawe, sami Rosjanie i Ukraińcy twierdzą w trakcie towarzyskich rozmów, że u nich pije się mniej niż w Polsce. Tak czy inaczej, piwo na wschód od Polski uchodzi za alkohol jeszcze w mniejszym stopniu niż u nas. Być może w świadomości części ludzi coś zmieniło się w 2013 roku. Dopiero wtedy piwo zostało w Rosji oficjalnie uznane za napój alkoholowy.
Ochłodźcie się piwnymi ciekawostkami
Polacy są w światowej czołówce spożycia piwa w przeliczeniu na głowę jednego mieszkańca. Szczególnie duże ilości tego trunku wypijamy w upalne dni lata. Piwo nam smakuje, chłodzi nas, wprawia w dobry humor i może być pasjąPozostając w temacie piwa i Rosji warto wspomnieć o stylu piwnym Rusian Imperial Stout. Charakteryzuje się on wysoką zawartością alkoholu (nawet do kilkunastu procent), czarną barwą, beżową pianą, bogatym aromatem (ciemna czekolada, paloność, kawa) oraz intensywnym, goryczkowym smakiem. Wysoka zawartość alkoholu i mocne chmielenie pozwalało piwu w przeszłości odbywać długie podróże. Receptura powstała, gdy caryca Katarzyna Wielka zażyczyła sobie wysłania na dwór angielskich stoutów. Te oryginalne nie przetrwały długiej podróży. Dlatego też uwarzono RIS-a, który był trwalszy.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!