Jakie dyscypliny były na pierwszych igrzyskach olimpijskich?
Igrzyska - prawdziwe święto dla fanów sportu i wielkich emocji. Dziesiątki dyscyplin i tysiące godzin transmisji. Te w sieci pozwalają nam na wybór, co chcemy oglądać, gdy w tym samym czasie sportowcy rywalizują na różnych arenach. Niemal każde państwo ma przynajmniej jednego przedstawiciela. Czy tak było też podczas pierwszych igrzysk?
Odbyły się one w 1896 roku. Pierwsze nowożytne Letnie Igrzyska Olimpijskie trwały zaledwie 9 dni. Na miejsce ich rozegrania wybrano Ateny. Grecy nie tylko obecnie zmagają się z problemami finansowymi. Szybko okazało się, że miasto nie posiada środków na organizację imprezy. Budowę stadionu zawdzięcza się greckiemu miliarderowi - Giorgias Averoff okazał się hojnym sponsorem, a wdzięczni mieszkańcy postawili mu pomnik. I tak oto ceremonię otwarcia igrzysk oglądało 80 tysięcy ludzi.
Do Aten przybyło 300 zawodników, aby startować w 43 konkurencjach, podzielonych na 9 dyscyplin:
- pływanie,
- szermierka,
- gimnastyka,
- kolarstwo,
- tenis ziemny,
- strzelectwo,
- zapasy,
- lekkoatletyka,
- podnoszenie ciężarów.
Udział w sportowej rywalizacji brali sportowcy z 12 państw. Organizacyjny chaos nie pozwala nam na ustalenie faktycznej listy. Co ciekawe, ustalono, że zmagać się mogą tylko sportowcy-amatorzy. Na pewno udział brali mieszkańcy Cesarstwa Niemieckiego. Zawodnik Carl Schuhmann zwyciężył w czterech konkurencjach, zdobywając cztery srebrne medale. Tak, to nie pomyłka. Podczas pierwszych igrzysk nie przyznawano złota! Za drugie miejsce sportowiec otrzymywał brązowy krążek, a trzecie miejsce nie było w żaden sposób nagradzane.
Zakończenie igrzysk odbyło się 15 kwietnia. Postulowano, by następne i każde kolejne odbywały się w stolicy Grecji. Jak pokazała historia, nic z tego nie wyszło, a kolejne igrzyska olimpijskie zorganizowano w Atenach dopiero po 108 latach. Niezależnie od tego, gdzie są rozgrywane, nadal przyświeca im idea ich wskrzesiciela, Pierra de Coubertina, a brzmi ona: „W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka”.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!