Ile lat miał najstarszy medalista igrzysk olimpijskich?
Żaden wiek nie jest przeszkodą i powodem, z którego musimy zrezygnować z aktywności fizycznej. Często słyszymy doniesienia o seniorach, również naszych rodakach, którzy dokonują w sporcie rzeczy wręcz niemożliwych. Niech za przykład posłuży Aleksander Doba, który w 2013 roku przepłynął kajakiem Atlantyk.
Jest to potwierdzenie, że nie istnieje wiek, w którym aktywność fizyczna będzie zbyt trudna. Siłą rzeczy, z powodu słabszego organizmu, nasze wyniki sportowe mogą nie być tak zadowalające, ale pozostanie w dobrej formie z pewnością uprzyjemni życie osób w starszym wieku. Przykład szweda Oscara Swahn'a pokazuje, że możliwe jest również zdobywanie olimpijskich medali w bardzo zaawansowanym już wieku.
Srebro, zdobyte w 1920 roku na igrzyskach w Antwerpii, do dziś pozwala nam mówić o nim jako o najstarszym medaliście igrzysk. W momencie wywalczenia krążka miał ukończone 72 lata i 280 dni! Brał też udział we wcześniejszych olimpiadach, gdzie w 1908 roku w Londynie zdobył dwa złota i brąz, a cztery lata później, w swojej ojczyźnie, Szwecji - złoto i brąz. Konkurencją, w której osiągał te wszystkie sukcesy, było strzelectwo. Na terenie swojego kraju wygrał kilkaset zawodów strzeleckich. Jego największą specjalnością było strzelanie do tarczy o sylwetce jelenia.
Medal, który pozwolił mu zapisać się na kartach historii, wywalczył w drużynowej, podwójnej rundzie do sylwetki jelenia. W zawodach uczestniczyło 20 zawodników z 4 państw. Zwycięstwo przypadło Norwegom, z którymi Szwedzi przegrali zaledwie o 7 punktów, z brązu cieszyli się Finowie, a poza podium znalazły się Stany Zjednoczone.
Oscar Swahn miał w planach wystąpienie na kolejnych igrzyskach w 1924 roku, kiedy to miałby niespełna 77 lat. Wszystko pokrzyżowała choroba sportowca. Trzy lata później zmarł. Syn Oscara poszedł w ślady ojca. Był wielokrotnym medalistą igrzysk olimpijskich w strzelectwie.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!