Dziwaczna i niepokojąca historia kangurzego boksu
Jeśli braliście udział w jakimkolwiek australijskim wydarzeniu sportowym, istnieje duża szansa, że widzieliście kangura w roli boksera. Jego wizerunek jest umieszczany na flagach, które powiewają wśród kibicującego tłumu. W sprzedaży dostępne są także pluszowe zabawki. Boksujący kangur stał się symbolem narodowym Australii. Jego pochodzenie nie jest jednak związane z niczym, czym należałoby się chwalić.
Wizerunek kangura z rękawicami bokserskimi nałożonymi na jego łapy istnieje już od drugiej połowy XIX wieku. Kangur bokser dzisiaj budzi raczej ciepłe uczucia i jest jednym z najukochańszych symboli Australii, ale należy wiedzieć, że w przeszłości był on dosłownie tym, na co wskazuje jego nazwa. Zwierzęciu faktycznie nakładano rękawice i oczekiwano, że będzie wyprowadzać ciosy, stojąc w ringu naprzeciwko ludzkiego przeciwnika.
Pomysł zorganizowania meczu bokserskiego, w którym kangur zmierzyłby się w walce z mężczyzną, narodził się w głowach ludzi, którzy mieli okazję obserwować naturalną postawę obronną kangura, którą ten przyjmuje w trakcie walki z innym samcem i zdołali znaleźć sposób na to, by z niej skorzystać. Na wolności najgroźniejszą bronią kangura są potężne kopnięcia, które zadaje nogami zakończonymi pazurami. Przedtem jednak zwierzę uderza w przeciwnika łapami. Tak więc ktoś kiedyś wpadł na pomysł założenia zwierzęciu rękawic bokserskich.
źródło: Stars Insider
Najwcześniejsze doniesienia o kangurze bokserze pochodzą z początku lat 90. XIX wieku. Wtedy to do noszenia rękawic został zmuszony kangur o imieniu Jack. W pierwszym sparingu zmierzył się on z mężczyzną znanym jako Profesor Lindermann. Walka odbyła się w Melbourne. W krótkim czasie tego typu imprezy stały się regularnie organizowanymi wydarzeniami w różnych miejscach na terenie kraju. Ich popularność szybko dotarła do Stanów Zjednoczonych.
Boksujący kangur stał się jedną z największych atrakcji cyrkowych i dotarł aż do Europy. Kangurzym bokserom bardzo często towarzyszyli klauni. W niektórych pokazach brali udział także zawodowi bokserzy, którzy faktycznie walczyli ze zwierzęciem. Wychodziło to więc poza ramy niewinnej rozrywki. Najważniejsze (dla właściciela cyrku) było jednak to, że takie zawody podobały się publiczności. Z biegiem czasu „sport” stracił na popularności i po dłuższym okresie pozostawiania w zawieszeniu przeniknął do popkultury. Przykładem jest film „Matilda” z 1978 roku. Widzimy w nim kangura boksera.
Co jakiś czas zdarzały się jeszcze pojedyncze przypadki wyjścia kangura z rękawicami do ringu bokserskiego po to, by zmierzyć się z człowiekiem, ale na całe szczęście praktyka ta została obecnie niemal całkowicie zaprzestana.
Boksujący kangur jest symbolem waleczności australijskich sportowców oraz pewności siebie. Z tego tez powodu jest wykorzystywany głównie podczas imprez sportowych. Wizerunek zwierzęcia z rękawicami oraz fikuśnym kapeluszem pojawiał się także na samolotach RAAF-u.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!