Zalety wiosłowania kettlebellem jednorącz
Kettlebells, które jeszcze do niedawna nie stanowiły wyposażenia siłowni, a były jedynie ciekawostką, dziś przeżywają drugą młodość. Są podstawą treningu siłowego, głównie z powodu swojej wszechstronności i tego, że kettle pozwalają budować siłę, dynamikę, szybkość.
Czyli wszystko to, co potrzebne jest nie tylko podczas uprawiania sportu, ale także w życiu codziennym. Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń z użyciem odważników jest wiosłowanie. Jakie są zalety tego treningu?
Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z kettlebellem?
Historia odważników sięga starożytnej Grecji, jednak kettle, jakie znamy dziś, wywodzą się z Rosji, gdzie początkowo służyły do przeciwwagi na targach. Później także wykorzystywane były w szkoleniach żołnierzy i sportowców. Większość najlepszych szkół treningu z użyciem kettlebells wywodzi się właśnie z tego kraju. Odkryto ich skuteczność, niesamowite możliwości ćwiczebne i łatwość użytkowania. Kilka lat temu, wraz z rozwojem crossfitu, odważniki kettlebells stały się podstawą wielu treningów.
Warto także zwrócić uwagę na fakt, że kettle są bardziej wszechstronne i dają więcej możliwości, niż tradycyjne hantle a przy okazji można je wykorzystywać zarówno do martwego ciągu, jak i do wyciskania na ławce.
Kettlebell żeliwny do wiosłowania
Wiosłowanie to ciekawe ćwiczenie, łatwe do wykonania, które daje świetne efekty. Można je wykonywać na bardzo wiele sposobów i przed podjęciem próby treningu koniecznie zapoznać trzeba się z techniką, ponieważ nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia mogą doprowadzić do kontuzji. Wiosłowanie jednorącz z reguły zaczyna się w pozycji półprzysiadu, z jedną nogą ugiętą z przodu, lub w delikatnym skłonie. Do wiosłowania najlepiej sprawdzi się kettlebell żeliwny, dlatego że jest bardzo odporny na upadki, obdarcia i innego rodzaju uszkodzenia.
A podczas wiosłowania może się zdarzyć, że wypadnie z rąk i uderzy i podłogę. Ten wykonany z żeliwa przetrzyma nie takiej upadki. Brzuch podczas ćwiczeń powinien być oczywiście napięty a plecy zawsze proste. Podczas tych ćwiczeń pracują nie tylko ręce, biceps, barki, ale także całe ciało, nogi, uda, pośladki i brzuch. Wiosłowanie może przybrać formę podrzutów i łapania kettlów w locie. Jednak na początek warto robić proste ćwiczenia. Należy pamiętać o prostowaniu w sposób naturalny łokcie i kolana.
Zalety wiosłowania z odważnikami kettlebell
Szczypiorniak - skąd wzięła się ta nazwa?
Oglądając transmisje meczów piłki ręcznej, nie raz słyszymy, jak komentator używa określenia „szczypiorniści”, nazywając tak naszych zawodników. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, skąd się wzięło takie określenie i gdzie ma swoje korzenie?Dzięki ćwiczeniom z użyciem odważników kettlebell możliwa jest praca asymetryczna, której nie da się wykonać ze sztangami. Wiosłowanie pozwala na budowę siły, koordynacji i dobrej postawy. Dba o to, by ciało trzymało się prosto i było bardziej gibkie. Wiosłowanie należy do treningu funkcjonalnego, czyli wykorzystuje ruchy i gesty, które wykonuje się w codziennym życiu. Wiosłowanie przypomina wkładanie ciężkich zakupów do bagażnika, podnoszenie dziecka, wyrzucanie ciężkich rzeczy do kosza.
Przed podjęciem ćwiczeń, najlepiej zaopatrzyć się w zestaw kettlebell, w którym będą odważniki w różnych rozmiarach i wagach. Zaczynać zawsze trzeba od tych najlżejszych i z czasem, powoli i systematycznie, zwiększać wagę. Nigdy nie wolno ćwiczyć od razu z najcięższym rozmiarem.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!