Wyścigi dronów – sport przyszłości?
Wyścigi dronów to nowa, ekscytująca i niezwykle widowiskowa forma rywalizacji. „Sport” ten bardzo szybko zdobył wielką popularność. Ciężko w ostatnim czasie znaleźć dyscyplinę, której grono zwolenników rosłoby w tak dynamicznym tempie.
Piloci sterują małymi i lekkimi, ale dysponującymi sporą mocą dronami, które śmigają między przeszkodami ustawionymi na torze. Maszyny latają przez bramy i wokół flag z prędkością często przekraczającą 100 kilometrów na godzinę.
Do kontrolowania dronów wykorzystuje się m.in. gogle wirtualnej rzeczywistości, które nie tylko pomagają w manewrowaniu, ale także dostarczają sporej ilości wrażeń. Każdy dron, który bierze udział w wyścigu, jest wyposażony w przymocowaną do niego kamerę. Dzięki temu publiczność obserwująca zawody ma okazję śledzić lot poszczególnych maszyn na dużym ekranie. Zawody nie trwają długo. Ograniczeniem jest w tym przypadku pojemność baterii.
Wyścigi są rozgrywane zarówno na świeżym powietrzu, jak i w zamkniętych pomieszczeniach. W pierwszym przypadku piloci dronów rywalizują najczęściej na stadionie. Według nas znacznie ciekawsze są loty odbywające się w starych magazynach i arenach sportowych. Najwięcej wrażeń dostarcza bowiem nie prędkość dronów, ale precyzyjne manewrowanie między gęsto ustawionymi przeszkodami.
Chociaż wyścigi dronów są znane od niedawna, już odbywają się międzynarodowe zawody w ich pilotowaniu. Imprezy są rozgrywane na całym świecie. Powstały już nawet profesjonalne ligi skupiające najlepszych pilotów. Zawody rozgrywane w ich ramach przewidują wielotysięczne nagrody. Warto w tym miejscu wspomnieć o marcowym World Drone Prix, które odbyło się w Dubaju. 16-letni Brytyjczyk za wygranie wyścigu zgarnął nagrodę pieniężną w wysokości 250 tysięcy dolarów!
Telewizja i inne media bardzo szybko zauważyły gwałtowny wzrost popularności nowej dyscypliny sportu. Przykładem jest amerykański kanał sportowy ESPN, który od sierpnia transmituje międzynarodowe wyścigi dronów. Rywalizacja jest również rejestrowana i przesyłana na popularny serwis YouTube i inne platformy wideo. Dzięki temu możemy prześledzić przebieg wyścigów w dowolnej chwili. Poniżej próbka tego, co potrafią najlepsi operatorzy dronów.
Do wzrostu popularności dronów przyczyniła się głównie ich coraz niższa cena. Sprawia ona, że coraz więcej osób kupuje wymarzone urządzenie zapewniające całą masę zabawy. Bardzo często rozrywka przeradza się w pasję. Na przestrzeni lat drony stały się nie tylko tańsze, ale i lżejsze.
Pierwotnie drony były wykorzystywane w wojsku. Za ich pomocą wykonywano dokładne zdjęcia terytorium wroga. Służyły one również do precyzyjnego bombardowania strategicznych celów. Obecnie oprócz zawodów sportowych rozważa się doręczanie przesyłek za ich pomocą. Pierwszy na ten pomysł wpadł Amazon.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!