Jak dobrać odpowiedni gryf do ćwiczeń - rodzaje gryfów
Dla osób ćwiczących siłowo, gryf do sztangi jest jednym z podstawowych narzędzi treningowych. Najłatwiej go scharakteryzować jako drążek, na który nakłada się obciążenia. Trening ze sztangą pozwala rozbudować tkankę mięśniową oraz spalić niechcianą tkankę tłuszczową.
Rodzaje gryfów do treningów ze sztangą
Gryfy dzieli się w zależności od tego, które partie ciała mają być poddane ćwiczeniom. Wybór odpowiedniego gryfu zagwarantuje poprawnie przeprowadzenie treningu. Podstawowy podział gryfów do ćwiczeń przedstawia się następująco:
- proste – odpowiednie do treningów klatki piersiowej i martwych ciągów
- krótkie – są uniwersalne, można je wykorzystywać jako hantle, w czasie treningu angażują górne partie ciała, między innymi barki, przedramiona, plecy i tricepsy
- łamane – mocno angażują mięśnie i są najlepsze do ćwiczeń mięśni dwugłowych i trójgłowych ramion, zmienny kąt nachylenia różnicuje pracę mięśni
- kratownice – to gryfy do ćwiczeń kształtujących tricepsy i bicepsy. Istnieje także olimpijski gryf do ćwiczeń, który charakteryzuje się długością równą 220 cm i zakończeniem z obrotowych rękawów.
Proste gryfy do ćwiczeń przeznaczone są dla osób początkujących, które nie mają jeszcze wyrobionej siły nadgarstka.
Jak dobrać długość i grubość gryfu do ćwiczeń?
Długość gryfu do ćwiczeń daje różne możliwości wykonywanych ćwiczeń. Sklepy sportowe zazwyczaj oferują gryfy o długości od 120 do 220 cm. Zasada jest prosta – im dłuższy gryf, tym większy wachlarz treningowy. Krótkie gryfy do ćwiczeń, nazywane także sztangami krótkimi, mają długość 120-150 cm i będą najlepsze do treningów z szybkimi powtórzeniami i wolnymi wykrokami z lekkim obciążeniem. Gryfy o długości od 180 cm sprawdzą się do treningów wykonywanych w przysiadach, na leżąco i na siedząco. Długie gryfy do ćwiczeń pozwalają na założenie większego obciążenia. Z kolei grubość gryfów do ćwiczeń przekłada się na komfort w trakcie treningu – dlatego warto zdecydować się na zakup gryfu o średnicy minimum 30 milimetrów. Gryfy cieńsze mniej stabilnie trzymają się w dłoniach, dlatego używając ich, należy dodatkowo zaopatrzyć się w uchwyty. Mała średnica gryfu oznacza także mniejszą wytrzymałość sztangi.
Z czego powinien być wykonany dobry gryf do ćwiczeń?
Gryfy do ćwiczeń wykonane mogą być ze stali hartowanej, chromu, gumy lub żeliwa. Najczęściej wybieranymi przez kulturystów są gryfy chromowane oraz ze stali hartowanej – z tak wykonanym sprzętem, waga krótkiej sztangi wzrasta czterokrotnie. Jeśli gryfy do ćwiczeń mają być przenoszone, warto wybrać lżejszy model.
Czym różni się gry damski od męskiego?
Męski gryf do ćwiczeń jest cięższy - waży 20 kg (damski 15 kg) i jest dłuższy o około 20 cm od damskiego. Damskie gryfy do ćwiczeń mają także mniejszą średnicę. Jednak ze względu na rozmiar dłoni, wzrost i budowę ciała, nie ma przeciwwskazań do używania damskich gryfów do ćwiczeń przez mężczyzn lub męskich – przez panie.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!