Sól kamienna – jak powstaje i dlaczego jest tak ważna dla geologów?
Halit, czyli sól kamienna jest bardzo pospolitym minerałem, który występuje praktycznie wszędzie na całym globie. Pierwsza podróż soli kamiennej z głębin Ziemi na nasze stoły rozpoczęła się już miliony lat temu. Jej złoża po raz pierwszy uformowały się na dnie płytkich mórz, które pokrywały nasz świat za czasów prehistorycznych. Z biegiem lat morza te zaczęły się wycofywać. Co zostało?
Rozległe słone jeziora. Z czasem zostały one pokryte warstwami osadów. Pod powierzchnią Ziemi znajdują się złoża halitu, które mogą mieć miąższość do prawie 30 metrów. W takiej np. Wielkiej Brytanii sól kamienna zalega szerokim pasem od północno-wschodniego wybrzeża, przez Cleveland i Cheshire po Irlandię Północną. Na obszarach suchych sól nawarstwia się z powodu znikomego wymywania oraz z uwagi na wzmożone parowanie. Halit może formować się także w słupy zwane diapirami. Tworzą się one w następstwie wysadzania warstw soli kamiennej, która znajduje się pod Ziemią. Złoże soli zostaje odsłonięte w momencie, gdy skały leżące nad nimi ulegną korozji lub gdy przebije je wysad.
Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jaką wartość stanowi sól jako przyprawa. To za jej sprawą monotonny smak mięsa nabrał charakteru. Sól w naszej diecie jest ważna nie tylko ze względu na poprawianie smaku potraw. Sód zawarty w soli reguluje ilość płynów w organizmie.
Używasz dużo soli? A wiesz, że to ona powoduje cellulit?
Nie wystarczy zrezygnować z dodatku soli do potraw. Lista produktów, które niekorzystnie wpływają na Twoją skórę jest znacznie dłuższa.Jest ona także cennym źródłem informacji dla geologów, którzy poszukują ropy naftowej. Badacze poszukują złóż halitu w nadziei, że zaprowadzą one do źródła gazu i ropy. Sól kamienna przyczynia się do gromadzenia cennych surowców. Dzieje się tak dzięki temu, że halit uszczelnia podziemne rezerwuary. Powoduje to, że gaz i ropa nie przenikają do innych warstw.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!