Jaką mocą dysponuje człowiek w przeliczeniu na konie mechaniczne?
Przeliczaliśmy już pojemność ludzkiej pamięci na gigabajty. Równie ciekawe wydaje się wyrażenie mocy, jaką dysponuje przeciętny przedstawiciel homo sapiens w koniach mechanicznych. Jednostka ta rozpala wyobraźnię przede wszystkim mężczyzn, którzy z automatu kojarzą ją z motoryzacją. Samochód o mocy kilkuset koni mechanicznych to marzenie niejednego z nas. Czy ludzkie mięśnie mają jakikolwiek szansę w starciu z cudami techniki?
Pytanie nie wydaje się szczególnie trudne. Odpowiedź staje się oczywistością, jeśli uzmysłowimy sobie, że auta ważące ponad tonę są przy odpowiednio wysokim poziomie mocy rozpędzane nawet do 350 kilometrów na godzinę. Jak się to ma do możliwości człowieka? Przeciętny dorosły mężczyzna waży zaledwie ułamek tego, co superszybkie auto i nie jest w stanie osiągnąć nawet 5% jego maksymalnej prędkości. Czy to oznacza, że moc każdego człowieka wynosi 0 koni mechanicznych? Aż tak źle nie jest. Nie zmienia to faktu, że wyniki, które za chwilę przedstawimy, raczej nie zrobią na nikim większego wrażenia.

Pojemność ludzkiej pamięci została przeliczona na gigabajty
Jeden z naukowców, niejaki Igor Aleksander zajął się czymś znacznie ciekawszym niż liczenie tego, ile gigabajtów będzie mógł wykorzystać abonent operatora komórkowegoLudzki sprzęt, którym jest organizm w pełni zdrowego człowieka, może pracować z mocą na poziomie około 1,2 konia mechanicznego. Mało? Z całą pewnością tak. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tak „wysoką” wartość można osiągnąć i utrzymać jedynie przez krótki czas. W nieskończoność można za to utrzymać moc na poziomie 0,1 konia mechanicznego. Wartości te mogą się różnić w związku z różnym stopniem sprawności fizycznej. Profesjonalni sportowy są w stanie osiągnąć na krótką chwilę moc odpowiadającą 2,5 konia mechanicznego i przez kilka godzin utrzymać tą na poziomie 0,3 konia mechanicznego.
Jednostka KM powstała w XIX wieku. Po raz pierwszy używano jej w Niemczech. Pierwotnie służyła ona do porównywania mocy maszyn parowych z koniem. Wyliczono wtedy, że pracujący koń ma moc 3-konnego silnika parowego.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!