Rezonans Schumanna – „bicie serca” Ziemi
Trzy razy dziennie, codziennie - około godziny 9:00, 14:00 i 20:00 uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) - impuls elektromagnetyczny o bardzo niskiej częstotliwości krąży wokół Ziemi, odbijając się pomiędzy dolną krawędzią jonosfery i powierzchnią planety. Impulsy te odpowiadają szczytom dziennej aktywności błyskawic wzdłuż trzech „korytarzy błyskawic” na świecie: w Afryce, Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. To właśnie wyładowania elektryczne powstające w atmosferze ziemskiej są głównym źródłem energii zasilającej tytułowe zjawisko. Rzadziej jest to burza magnetyczna lub sieć energetyczna stworzona przez ludzi.
Warto wiedzieć, że w ciągu każdej sekundy gdzieś na świecie powstaje około 100 piorunów.
Część wyładowań elektromagnetycznych wywołanych uderzeniem pioruna, które okrążają obwód Ziemi i robią to wielokrotnie, są potęgowane przy każdym przejściu dookoła świata. Częstotliwość podstawowa wynosi 7,83 Hz, harmoniczna 2-rzędu 14,1 Hz, a harmoniczna 3-rzędu 20,3 Hz. Wszystkie z nich znajdują się więc w skrajnie niskim zakresie ELF. Jedynie najwyższe zarejestrowane fale sięgają do częstotliwości zakresu ULF, który zaczyna się od 300 Hz.
Ten „rezonans” zostały po raz pierwszy przedstawiony przez niemieckiego fizyka, Winfrieda Otto Schumanna w 1952 r. Po raz pierwszy zmierzono go za pomocą specjalistycznego sprzętu na początku lat sześćdziesiątych XX wieku.
Mało brakowało, a w 1770 roku kometa uderzyłaby w Ziemię
Dokładnie w czerwcu astronom Charles Lexell wpadł na trop komety, która poruszała się z prędkością dochodzącą do 140 tys. kilometrów na godzinę. Obiekt zmierzał wprost ku Ziemi.Ta regularna globalna pulsacja została porównana, nieco poetycko, do „bicia serca” Ziemi lub jej „oddychania”. W sposób analogiczny do czynności serca człowieka lub pracy płuc, jej rytm i moc podlegają różnym wpływom zewnętrznym, takim jak pory roku, aktywność Słońca i wahania aktywności wyładowań elektrycznych. Szczególnie mocno na właściwości rezonansu wpływa niezwykle rzadkie zjawisko powstawania pioruna dodatniego (stanowi on łącznie około 5% wszystkich wyładowań), który może powodować ektopowe (pozostając przy biologicznym nazewnictwie) skoki lub „dodatkowe uderzenia” rezonansu Schumanna.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!