Czy zmiana czasu ma jeszcze sens? Naszym zdaniem i zdaniem wielu innych nie ma...
Od czasów wprowadzenia zmiany czasu po raz pierwszy minęło już ponad 100 lat. Bilans zalet i wad przeprowadzony obecnie pokazuje, że przejściowy czas letni nie ma już praktycznego zastosowania. Jest to spowodowane postępem technologi, który przyniósł za sobą nowe sposoby podróżowania, systemy informatyczne oraz dużą liczbę urządzeń zasilanych energią elektryczną, w tym klimatyzatory. Wyliczono, że zmiana czasu przeprowadzana w naszym kraju dwa razy do roku niesie za sobą większe koszty i jest bardziej skomplikowana niż wprowadzenie 29 dnia lutego w latach przestępnych. Czy całe to zamieszanie z czasem ma jeszcze sens?
Wnioski zebrane na podstawie raportów, które ukazują największe zalety, które w większości przypadków miały sens jedynie kilkadziesiąt lat temu i wady zmiany czasu, pozwalają stwierdzić, że powrót do czasu zimowego nie ma w dzisiejszych czasach żadnego sensu i niesie za sobą znacznie więcej negatywnych skutków niż tych pozytywnych. Na zmianie traci każdy z nas. Tracimy dodatkową godzinę podczas podróży pociągiem, tracimy kilka dni potrzebnych na przystosowanie się do nowych warunków, tracimy godzinę snu, co powoduje rozkojarzenie i przyczynia się do zwiększenia ryzyka spowodowania wypadku drogowego. A co z oszczędnościami w energetyce? Tutaj zdania są podzielone. Część ekspertów twierdzi, że są one niemal niezauważalne lub nie ma ich w ogóle, a pozostali mówią, że oszczędności są wyraźne, ale jednocześnie przyznają, że wymaga to weryfikacji. Wszyscy zgadzają się jednak z tym, że zużycie prądu jest zależne od wielu czynników, a nie tylko od ilości godzin, w których Słońce znajduje się nad horyzontem.
Podobnie jak 76% europejczyków (dane ICF International z 2014 roku), Stowarzyszenie Koliber oraz Fundacja Republikańska nie popieramy zmiany czasu. Fundacja mówi o zmianie czasu „zła zmiana” i informuje, że do jej zlikwidowania wystarczy rozporządzenie premiera Polski. Obecnie jest nim Beata Szydło. O tym, że rozporządzenie regulujące wprowadzenie czasu letniego jest wydawane przez Prezesa Rady Ministrów, mogliście dowiedzieć się już wcześniej, czytając nasze inne artykuły dotyczące tematu zmiany czasu. Zachęcamy Was do tego ;).
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!