Jak dużo można zjeść podczas jednego posiłku?
Zapewne nie raz spotkaliście się z konkursami na jak najszybsze pochłanianie ogromnej ilości jedzenia np. hot dogów. Rekordziści to profesjonaliści w tej dziedzinie, a ich wyniki to materiał na inny artykuł. Tymczasem zajmiemy się przeciętnym człowiekiem. Nie ma on żadnych szans z zawodowcem, ale to, że potrafimy zjeść naprawdę sporo, można zauważyć przy okazji wszelkich świąt oraz przy okazji odwiedzin u babci ;)
Dużo, to znaczy ile? Okazuje się, że podczas jednego posiłku można jeść do oporu, czyli do momentu, w którym nasz żołądek nie ulegnie rozerwaniu. Na całe szczęście nie ma prawa do tego dojść (przynajmniej w normalnych warunkach). Kiedy pokarm trafia do naszego żołądka, zostaje wymieszany z sokami trawiennymi, w wyniku czego staje się płynną papką, którą zwie się miazgą pokarmową.
Jak wiadomo, żołądek ma elastyczne ścianki, a to pozwala na jego rozciąganie się podczas posiłku. Przyjmuje się, iż żołądek przeciętnego człowieka jest w stanie przyjąć do 4 litrów miazgi. To ile możemy zjeść, zależy więc od objętości napojów i jedzenia. Jeśli tuż przed obiadem wypijemy trzy puszki piwa (półtora litra), ciężko nam będzie zmieścić posiłek składający się z trzech dań. Jeśli nawet tego dokonamy, czeka na nas nieprzyjemne uczucie pełności. Mimo tego nie ma powodu do obaw. Nasz żołądek nie eksploduje.
Chronią nas przed tym dwa hormony, które składają się na hormonalną łączność pomiędzy mózgiem a żołądkiem. Pierwszym z nich jest cholecystokinina. Hormon ten jest odpowiedzialny za uczucie sytości. Gdy ono występuje, po prostu nie mamy ochoty na więcej i automatycznie przestajemy jeść. Inny hormon, gastryna, otwiera odźwiernik. Pozwala to miazdze pokarmowej na przemieszczenie się do dwunastnicy. Tam następuje dalszy etap trawienia pokarmu.
Picie sporej ilości wody (nie piwa) tuż przed posiłkiem to dobry sposób na schudnięcie. Metoda ta jest znana jako „oszukiwanie żołądka”. Stosując ją, z całą pewnością zjemy mniej podczas obiadu. Mówiąc o „sporej ilości” mamy na myśli od pół do jednego litra zwykłej wody. Smakowa woda ma nawet do 50 kcal w 250 ml.
Jak długo można głodować?
Historia pokazuje, że bez jedzenia da się naprawdę długo wytrzymać.Odpowiadając na tytułowe pytanie, możemy zadać sobie inne, równie ciekawe: zastanawialiście się kiedykolwiek, ile zjada człowiek w ciągu całego swojego życia? Obliczymy to na przykładzie 75-letniego mężczyzny. Przyjmując, że codziennie dostarcza on swojemu organizmowi od 2 do 2,5 tys. kalorii, zjada on w przeliczeniu na kromki chleba grubo posmarowane masłem około ćwierć miliona takich „kanapek”.
Brak komentarzy do artykułu - Twój może być pierwszy!